کد خبر : 183140
تاریخ انتشار : 7 خرداد 1395 11:15
تعداد بازدید : 1087

افزایش دقت و توجه کودکان

خالق بزرگ به ما خلاقيت بخشيده است. پيشكش ما نيز به او به كار بردن آن خلاقيت است.((جوليا كامرون))


  • در برخی از مجلات یا کتاب ها، دو تصویر وجود دارد که کاملا" شبیه هم هستند و در چند مورد کوچک با هم اختلاف دارند. اینگونه تصاویر را به کودکان نشان دهید و از آن ها بخواهید تا اختلافات آنها را تشخیص دهند. در ابتدا سعی نمایید از تصاویر ساده با یک یا دو اختلاف استفاده نمایید و سپس از تصاویری با جزئیات و اختلافات بیشتر استفاده نمایید.
  • کلماتی را که کودک معمولاً به دلیل بی دقتی و عدم توجه، اشتباه می نویسد و در مورد آن کلمات مشکل دارد، روی کارت هایی به ابعاد پنج در هفت سانتی متربنویسید. به صورتی که یک حرف، نقطه یا دندانه و سرکش آن جا افتاده باشد. کارت ها را به دانش آموز نشان دهید و از او بخواهید که به آن کلمه نگاه کند و درست آن را بنویسد.
  • کارت های مقوای پنج در هفت سانتی متر تهیه کنید و روی هر کدام کلمه ای بنویسید به طوری که یک حرف یا دندانه یا نقطۀ اضافی داشته باشد، دانش آموز باید هر کارت را بردارد و اشتباه آن را بگوید یا نشان دهد.
  • از روی بخشی از کتاب های درسی کودکان، حدود 4 تا 5 خط رونویسی کنید و به صورت عمدی برخی از اشکالات مربوط به بی توجهی، مانند جا انداختن نقطه، جاانداختن سرکش، کم یا زیاد گذاشتن دندانه ها و ... را در متن قرار دهید. از کودک بخواهید نوشتۀ شما را تصحیح کند و زیر اشتباهات خط بکشد.
  • یک متن یا قسمتی از یک داستان از کتاب کودک را انتخاب کنید. این قانون را به کودک یادآور شوید که هر جا صدای "س"  شنیدی ، زانوهایت را خم کن، هر جا که صدای "د" شنیدی دست هایت را باز کن و هر جا که صدای "ک" شنیدی سرت را تکان بده.سپس به آرامی خواندن متن را شروع کنید و از کودک بخواهید با توجه به قانونی که شما گذاشته اید فعالیت های مربوط به هر یک از حروف را انجام دهد . در تمرینی دیگر می توانید از کودک بخواهید که خودش متن را بخواند و هنگامی که به هر یک از این حروف رسید حرکات آن را انجام دهد . این قوانین را می توانید به شکل های مختلف و برای حروف مختلف انجام دهید .
  • انجام برخی از حرکات متقاطع می تواند باعث افزایش توجه در کودکان می گردد. از کودک بخواهید در یک مکان ثابت بایستد و زانوی راستش را بالا بیاورد و در همان حالت با آرنج یا کف دست چپ به زانویش ضربه بزند، و سپس هنگامی که پای راستش را بالا می آورد، با کف دست چپ به زانویش ضربه بزند و این عمل را پشت سر هم تکرار نماید. اینگونه حرکات که لازم به هماهنگی و حرکت یک بخش از سمت راست بدن و سمت چپ بدن با هم می باشد در تمرکز فکر بسیار موثر می باشد.
  • به کودک بگویید از عدد یک تا ده می شمارید و او باید و با شروع شمارش، تنفس نماید و عمل دم را به آرامی تا جایی که تمامی ریه اش پر از هوا شود انجام دهد. سپس بلافاصله از ده تا یک بشمارید و او باید عمل بازدم را به آرامی انجام دهد. توجه داشته باشید این، تمرین بسیارمناسبی است که می توانید بارها و بارها آنرا به صورت بازی تکرار نمایید. البته برای کودکان با سن کمتر از اعداد 1 تا 5 استفاده نمایید و برای یادگیری به آن ها آموزش دهید که چگونه این عمل را انجام دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12