کد خبر : 192684
تاریخ انتشار : 14 مهر 1395 23:52
تعداد بازدید : 2392

ویژگی اسباب بازیها و وسایل کمک آموزشی مونتسوری(بخش اول)

ابزارهای کمک آموزشی مونتسوری دارای ویژگیهایی است که آنها را از جایگاه اسباب بازی فراتر برده و این وسایل را از سایر ابزارها چه از نظر کارکرد و چه از نقطه نظر اثربخشی متمایز می کند


خانم ماریا مونتسوری چند ویژگی اصلی را به عنوان مشخصه ابزارهای آموزشی پیشنهادی خود، معرفی می کند:

- ویژگی اساسی ابزارهای من این است که توجه کودک را جلب کند و واکنش مداوم کودک را تحریک می گرداند".
ویژگی دوم ابزارهای من این است که آنها سیستماتیک و یکپارچه اند. تمامی قطعات بطور سری  به یکدیگر متصل می شوند و یک شکل یکپارچه و واحد را تشکیل می دهند.
- سومین ویژگی ابزارهای من این است که آنها در خودشان خاصیت کنترل اشتباه را دارند، به این معنا که هنگامیکه کودک از آنها استفاده می کند، امکان دیدن اشتباهات در آن ابزار وجود دارد و در واقع یک مسیر آزادانه تصحیح غلط ها و اشتباهات وجود دارد. این ویژگی کودک  را از انتقادات دوست نداشتنی و ناراحت کننده دیگران دور کرده و به او فرصت "خود انتقادی" می بخشد."

ابزارهای مونتسوری را می توان در پنج گروه مجزا، دسته بندی کرد:

1-
کاربرد در زندگی روزمره

در مدارس مونتسوری یکی از اولین کارهایی که کودکان با آن روبرو می شوند، انجام کارهای ساده روزمره است. این کارها و ابزارها اغلب همانهایی است که کودک قبلا انجام آنها  و نحوه استفاده از آنها را در خانه  توسط والدین خود دیده است و اکنون قرار است که خود او طرز بکارگیری آنها را بیاموزد. اگرچه آنها در خانه اجازه دست زدن به این ابزارها را ندارند، اما در مدرسه و "محیط مونتسوری" ، کودکان به بازی یا "کار" با این وسایل تشویق می شوند. شاید به همین دلیل است که کودکان جذب محیط مونتسوری می شوند.
بسیار جالب است که کودکان  هنگامی که از وسایل واقعی استفاده می کنند، دیگر علاقه ای به بکارگیری ابزار غیر واقعی پلاستیکی ، از خود نشان نمی دهند. در عوض  استفاده از وسایل واقعی که در زندگی روزانه خود با آن مواجه می شوند، برای کودک بسیار با معناست و کلید استقلال یافتن او بحساب می آید.
اما دلایل بالا ، علت اصلی استفاده از  ابزارهای واقعی در مدارس مونتسوری  نیستند. اینکه کودک در این مدارس می آموزد که چگونه از وسایل استفاده کند، پس از پایان کارش آنها را به جای خود برگرداند و در نهایت میز کار خود را تمیز کند، دلایل مهمتری دارد، مثل:
- آموختن مهارتهای توجه و تمرکز
- هماهنگی چشم-دست
- درک مفهوم نظم و ترتیب
- مهارتهای خود کنترلی
- بهبود و توسعه درک کودک از استقلال

مثالهایی از زندگی روزمره در مدارس مونتسوری:

- مهارتهای دستی: ریختن مایعات،دسته بندی،  پیچیدن پیچ و مهره، بریدن کاغذ، دوختن دکمه و غیره.
- مهارت اجتماعی سلام و احوالپرسی :  نحوه سلام و احوالپرسی، معرفی خود، دست دادن، عذرخواهی کردن و خوشامدگویی
- مراقبت از خود: تمیز کردن بینی بدون ایجاد ناراحتی برای دیگران، لباس پوشیدن، بستن دکمه، شستن دستها، بستن کش مو و بند کفش
- مراقبت از محیط: نظم دادن به وسایل کلاس، گردگیری، مراقبت از گیاهان و حیوانات


2-
ابزارهای حسی

هدف این ابزار تحریک حواس کودک و توسعه ادراک حسی در او می باشد تا با لمس اشیا از  زبر به نرم، به ترتیب، حساسیت  او را ارتقا بخشند. کودکان با این وسایل هم بطور انفرادی و هم گروهی می توانند کار کنند. این وسایل به گونه ای طراحی شده اند که هر حس کودک را با هدف بیشترین تحریک، بر می انگیزد. کودک توسط ابزارهای مونتسوری قادر است که در مورد کیفیت یک شئی از بعد آن تا رنگ و بافت ، اطلاعات زیادی کسب کند. در سیستم آموزشی سنتی، این مفاهیم با نشان دادن عکس و تصویر اشیا  و یا دیدن تصادفی تعدادی از اشیا ، به کودک یاد داده میشد، اما در متد منتسوری ، اشیا در محیط بطور فیزیکی وجود دارند و در کل یک برنامه مدون برای استفاده از هر کدام وجود دارد، چیزی که در نظام سنتی جای خالی آن بشدت احساس می شود. بعنوان مثال هنگامی که کودک با "میله های قرمز" ( یکی از ابزارهای مونتسوری) کار می کند ، مفهوم کوتاه و بلند را می آموزد. در هنگام چیدن آنها از بزرگ به کوچک ، نه تنها چشمان او، بلکه تمام بدن او و حواسش مفهوم کوتاه و بلندی میله ها را لمس می کند و با حرکت دست و بدن معنای بعد و طول را متوجه می شود.درست است که کودک بالاخره مفهوم بلندی و کوتاهی را خواهد آموخت، اما یادگیری این مفهوم در سن سه سالگی ، ظرفیت ذهنی او را به شدت توسعه خواهد داد، که در بزرگسالی نتیجه آن را خواهد دید. مغز مانند یک بادکنک است که می شود بدون هیچ حدی به آن هوا وارد کنید. چنانچه شما مغز کودک را بطور پیوسته تمرین دهید ظرفیت آن افزایش می یابد. برای این افزایش گنجایش ذهنی شما "فقط 6 سال" وقت دارید. می توانید از سن 4 سالگی شروع کنید، اما یادتان باشد که شما 4 سال با ارزش را برای توسعه ذهنی فرزندتان از دست داده اید. در این وادی تنها عنصر مهم "زمان" است که نباید از دست برود.
وسایل حسی همچنین برای درک ریاضی و عددی کودک بسیار مفیدند و کودک به کمک آنها مفهموم سطح و حجم را نیز خواهد آموخت.


مولف و گردآورنده : نیلوفر کشاورز


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12