کد خبر : 224354
تاریخ انتشار : 15 آبان 1396 10:47
تعداد بازدید : 2575

مادر خلاق و جدایی کودک از پوشک

بهترین فصل برای آموزش کودک فصل تابستان است.

مادر خلاق و جدایی کودک از پوشک

 


بعد از شير گرفتن کودک البته در کودکاني که شير مادر مي خورند، دغدغه بعدي مادر از پوشک گرفتن اوست. مادران با خلاقیت و آگاهی می توانند این مرحله را به خوبی سپری نموده و از آسیب های احتمالی خودداری نمایند.

بهترین سن
دو سالگی، معمولا اولین زمان برای گرفتن کودک از پوشک است. اما این یک قانون نیست. شما می توانید هرگاه که کودک برای این کار آماده بود، شروع کنید. بهترین سن برای این پایان سه سالگی است. معمولا کودکان از ۱۸ ماهگی می توانند ادرار خود را کنترل کنند، البته این سن تقریبی است و در همه کودکان یکسان نیست. اگر کودک شما دارای این علائم بود یعنی به لحاظ جسمی آماده است: 

۱.از پوشیدن پوشک فرار کند یا هنگام پوشیدن پوشک گریه و مقاومت کند 

۲. نسبت به دستشویی رفتن والدین کنجکاوی نشان دهد 

۳. توانایی فهمیدن دو کار را به صورت همزمان داشته باشد 

۴.بتواند پنج دقیقه بنشیند 

۵. بتواند شلوارش را خودش در بیاورد 
۶. وقتی شما سرپایش می گیرید بدون اینکه به او بگویید دستشویی کند.

 

به این نکات دقت داشته باشید

قبل از شروع آموزش دقت داشته باشید که کودک نباید اسهال یا یبوست داشته باشد، این باعث می شود که دوره آموزش برای او طاقت فرسا شود. دخترها زودتر از پسرها می توانند این دوره را بگذرانند. در دوره آموزش کودک، می توانید شب ها او را پوشک کنید. انجام این کار تا سن سه سال و نیم بدون اشکال است.

 

خودتان را آماده کنید

برای این دوره آموزشی نه تنها کودک که شما نیز باید آماده باشید. برنامه ریزی کنید که دوران آموزش مصادف با سفر یا آمدن مهمانی که قرار است چند روز در منزل تان بماند، نباشد. بهترین فصل برای آموزش کودک فصل تابستان است. نباید در این دوران چند آموزش را با هم به کودک تحمیل کنید. جدا کردن محل خواب کودک یا گرفتن او از شیر را برای زمان های دیگر بگذارید.

 امکانات لازم
برای کودک تان لگن خوب بخرید. می توانید چند لگن و در رنگ های متنوع تهیه کنید. بگذارید خودش انتخاب کند و اولین لگنی را که آن را برداشت و با آن شروع به بازی کرد را بخرید. لگن باید برای چند روز به وسیله بازی کودک تبدیل شود. لگن را در این چند روز مقابل تلویزیون یا در اتاق خواب کودک قرار دهید تا به آن عادت کند. سپس لگن را به دستشویی برده و در محل ثابتی قرار دهید. اگر به خانه مادرتان زیاد رفت و آمد می کنید، لگنی هم شکل و هم رنگ لگن در منزل برای فرزندتان تهیه کنید و در دستشویی آنجا هم قرار دهید.

 عجله نداشته باشید

برای این کار به هیچ وجه عجله نداشته باشید. در غیر این صورت زحمت خودتان برای شست و شوی خرابکاری های فرزندتان بیشتر خواهد شد. کودک در این مورد باید به آمادگی جسمی و روحی برسد. برای کسب آمادگی کودک باید او را تشویق کنید. این تشویق حتما باید به صورت مادی باشد. به عنوان مثال برایش خوراکی هایی را که دوست دارد تهیه کنید. بستنی و لواشک های دست ساز خودتان می تواند گزینه های مناسبی باشد. تشویق ها باید در ابتدا پررنگ و به مرور کمرنگ و حذف شود.

 یک محیط شاد و رنگارنگ
برای اینکه کودک به دستشویی رفتن بیشتر ترغیب شود آنجا را کاملا تمیز کنید. عکس های زیبا روی دیوارش بچسبانید و چند اسباب بازی مخصوص برای بازی در آنجا برای کودکتان تهیه کند. همچنین روی لگن او را هم می توانید با برچسب های شخصیت های مورد علاقه اش تزئین کنید.یا می توانید آنجا برایش کتابی که دوست دارد را بخوانید تا زمان برایش راحت تر بگذرد.

 
قدم اول

همین که کودک از خواب بیدار شد او را سر لگن بنشانید و از او بخواهید کارش را انجام دهد. اسباب بازی هایی که برایش تهیه کردید را به او بدهید تا با آنها بازی کند. بعد از تمام شدن کارش او را ببوسید و برای بیست دقیقه او را باز بگذارید. بعد دوباره او را پوشک کنید. بعد از دو ساعت پوشکش را باز کنید، اگر خشک بود دوباره او را روی لگن بنشانید و اگر خیس بود یعنی کودک زودتر از دو ساعت ادرار می کند. به این ترتیب فواصل زمانی نیاز کودک به دستشویی رفتن را محاسبه کرده و از این به بعد در زمان مناسب او را به دستشویی ببرید. در این دوره حتما کودک باید در فاصله دو ادرار پوشک شده باشد. به این صورت عادت می کند در زمانی که او را باز می کنید ادرار کند. عادت کردن کودک به این وضعیت یک هفته تا سه هفته زمان می برد. بعد از اینکه کودک به این وضعیت عادت کرد دیگر بین زمان دستشویی رفتن او را پوشک نکنید. بهتر است اگر کودک تان مایل است که خودش را بشورد این کار را با نظارت خودتان به او بسپارید.

 فقط ده دقیقه

اگر کودک تان بیشتر از ده دقیقه روی لگن نشست و هیچ کاری نکرد، به اجبار از او نخواهید که ادرار کند. او را از دستشویی بیرون بیاورید و یک ساعت بعد دوباره او را به دستشویی برگردانید. اگر کودک تان از دستشویی کردن می ترسد برای او توضیح دهید که این کار نه تنها برایش هیچ ضرری ندارد بلکه بسیار هم مفید است.

 شب ادراری

برای گرفتن کودک از پوشک در شب، باید ببینید که کودک شما جزو کدام است. دسته ای که همیشه شب ها پوشکش خشک است و نزدیک صبح خیس می شود یا دسته ای که تمام شب پوشکش خیس است. کودکانی که صبح پوشک شان را خیس می کنند، باید صبح زود بیدارشان کنید و رروی لگن بنشانید. این در مورد کودکان زیر دو سال توصیه نمی شود. اما کودکی که شب تا صبح پوشکش خیس است یعنی به هیچ وجه برای گرفتن پوشک آماده نیست و باید فعلا صبر کنید. اگر از این مرحله هم به خوبی عبور کردید ولی پس از مدتی فرزندتان دچار شب ادراری شد این یعنی شرایط روحی او تغییر کرده، خسته است یا اینکه شب مایعات زیادی خورده است.

 وسواسی نباشید

توجه داشته باشید که در این دوره شما باید وسواس را کنار بگذارید. هر اندازه که کودک شما برای این کار آماده باشد به هر حال مشکلاتی از نظر تمیزی و بهداشت خواهید داشت. اگر بسیار وسواسی هستید می توانید برای یک تا دو ماه فرش های تان را لوله کرده و گوشه اتاق بگذارید یا برای مدتی بی خیال دکور خانه شوید. همچنین برای تمیز ماندن خانه تان لازم نیست به کودک مایعات کمتر بدهید. این کار باعث ایجاد یبوست و درد در کودک خواهد شد و او را از لگن بیزار خواهد کرد. چرا که تصور می کند به خاطر نشستن روی لگن دچار چنین دردی شده است.

 عصبانیت ممنوع

در دوره آموزش کودک، باید بر اعصاب تان مسلط باشید و کودک را تنبیه نکنید. فریاد کشیدن سر کودک مسئله را پیچیده تر خواهد کرد. علاوه بر این دعوا کردن باعث می شود که کودک تصور کند دستشویی کردن یک اشتباه بزرگ است و دچار سرخوردگی شود. این احتمال وجود دارد که کودک در سه، چهار روز یا هفته اول به خوبی با شما همکاری کند اما بعد خسته شود و دوباره به روزهای قبل از آموزش برگردد. در این حالت به او فرصت دهید و چند روزی را برای استراحت او در نظر بگیرید.

 

آموزش های یکسان
برای به خوبی سپری شدن این دوره، کودک باید تحت آموزش های یکسان قرار بگیرد. اگر او را به خانه مادرتان می برید، به مادرتان بسپارید که دقیقا مثل شما او را آموزش بدهد تا کودک دچار سردرگمی نشود. حتما بعد از تمام شدن کار کودک حتی در صورتی که دست های او به هیچ چیز آلوده ای برخورد نکرد، دست هایش را بشویید. کودک باید یاد بگیرد که بعد از هر بار دستشویی رفتن باید دستان خود را بشوید.

 

منابع:

فردا نیوز، مجله روانشناسی کودک

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12