کد خبر : 97486
تاریخ انتشار : 26 فروردین 1395 12:37
تعداد بازدید : 1891

از فرزندتان هنرمند بسازید، ۱۵ روش برای پرورش استعداد هنری

شما می توانید در هر خانواده ای که کودکی دبستانی دارند، مجموعه ای ارزشمند از طراحی، نقاشی و کلاژ ماکارونی را که روی دیوار بالای میز یا یخچال چسبیده مشاهده کنید.شما می توانید در هر خانواده ای که کودکی دبستانی دارند، مجموعه ای ارزشمند از طراحی، نقاشی و کلاژ ماکارونی را که روی دیوار بالای میز یا یخچال چسبیده مشاهده کنید. 

ما به هنر آن ها، صرف نظر از شایستگی که دارند، احترام می گذاریم؛ اما بعضی از کودکان به شکلی عجیب با رنگ ها و ترکیب بندی ها برخورد می کنند- منظور بازدهی زیاد آن ها نیست.

اگر کودک تان به راحتی علایق هنری خود را بیان می کند یا استعداد طبیعی خود را نشان می دهد، باید بتوانید این علاقه و استعداد را پرورش دهید. در این مطلب شما با ۱۵ روش برای پرورش اشتیاق کودک دبستانی تان به هنر آشنا می شوید.

 

لوازم هنری را فراهم کنید

لوازم در دسترسی چون مداد، رنگ های مخصوص کودکان، مداد شمعی، ماژیک، گل سر، سیم، برس، اسفنج، کاغذ، بوم نقاشی، مقوا و پارچه را انتخاب کنید. احتیاجی نیست وقت زیادی را در فروشگاه لوازم هنری بگذرانید؛ تعداد زیادی از این لوازم ممکن است در سطل زباله، کشوی وسایل بی مصرف یا میز کارتان پیدا شود.

کودک را به تجربه کردن تشویق، اما او را وادار نکنید

شاید کودک ۷ ساله شما می خواهد اشکال را با مداد طراحی کند اما تمایلی به نقاشی آن ها ندارد. این خوب است. چنین عملی برای کودکانی در این سن غیر طبیعی نیست. وظیفه شما این است که او را در انتخاب هایی زیاد آزاد بگذارید، بنابراین لوازم گوناگون را به او پیشنهاد یا سعی کنید او را مشتاق نگه دارید سپس به او اجازه دهید که انتخاب کند. 

به او در اجرای برنامه خلاقانه اش کمک کنید

 معمولا کودکان ایده های بسیاری دارند که سعی می کنند آن را در هنر خود بیان کنند، به خصوص کودکان با استعدادی که اغلب به دستورالعمل ها توجهی ندارند و ترجیح می دهند ایده های خود را دنبال کنند تا این که مطابق برنامه ای از قبل تعیین شده پیش روند. در خانه به او اجازه دهید ایده خود را اجرا کند چون ممکن است در مدرسه چنین آزادی نداشته باشد.

وظیفه شما این است که به او در اجرای ایده اش کمک کنید. اگر می خواهد کتاب کارتونی خود را بسازد، به او کاغد طراحی، خودکار و مداد دهید اما اجازه دهید که خود از میان آن ها انتخاب کند. اگر احتیاج به کمک یا نظری داشته باشد، حتما به شما خواهد گفت.

از منتقد هنری بودن دوری کنید 

درمورد چگونگی کار کودک تان نظر دهید اما اثر نهایی او را ستایش یا نقد نکنید. از جملاتی چون «آیا می خواهی جزییات بیشتری به طراحی ات اضافه کنی؟» یا «تو آن رنگ های لعابی را دوست داری، این طور نیست؟» به جای «این نقاشی باید در نمایشگاه گذاشته شود!» استفاده کنید. این روش به کودک شما کمک می کند که برای امتحان چیزهای گوناگون دیگر احساس راحتی کند، بدون فشار این که بخواهد شما یا شخص دیگری را خشنود سازد. 

با کودک خود درمورد نقاشی اش صحبت کنید

در این سن، هر تصویر داستان خود را دارد. به جای این که از او سوال کنید که «این چیست؟» عملی که بسیاری از والدین انجام می دهند، از او بپرسید که «در نقاشی ات چه اتفاقی افتاده است؟» سوال هایی که جواب محدودی ندارد کودک شما را به بیان کل داستان هدایت می کند. 

به آثار هنری تمام کودکان تان توجه کنید

اگر تنها به کودک با استعداد خود توجه کنید، ممکن است دیگر کودکان شما اعتماد به نفس یا اشتیاق هنری خود را از دست بدهند. اگر کودک تان در هنر با استعداد است، به او یاد دهید که به آثار هنری دیگران احترام بگذارد، زیرا آن هنر می تواند به روش های مختلف دیگری خود را نشان دهد. کتاب دایناسورهای دوریس اثر رزماری ولز به این موضوع از دید منطقی و احساسی پرداخته است. 

اثر هنری کودک تان را اصلاح نکنید

در این سن کودکان آگاه ترند چون هماهنگی چشم و دست آن ها و تلاش شان برای نشان دادن صورت واقعی اشیا بیشتر شده است. تناسبات اشتباه او را اصلاح نکنید، تنها به او «روش درست» نقاشی کشیدن را نشان دهید یا این که به اثر هنری او دست نزنید. یک روش خوب برای اصلاح آن، این است که اگر مایل بود به او پیشنهاد همکاری دهید؛ در غیر این صورت بهترین روش رها کردن آن است.

به دنبال مکانی برای انجام کارهای هنری بزرگ و کثیف بگردید 

از کلاس های هنری، کارگاه های کوزه گری یا موزه های کودکان، که مکان و تجهیزاتی بیشتر دارند برای انجام فعالیت هایی که در خانه قادر به انجام آن نیستید، دیدن کنید. امتیاز: شخص دیگری تمییز کردن آن مکان را به عهده می گیرد.

 آنچه را در مدرسه اتفاق می افتد، تکمیل کنید

شاید آموزش هنر در مدرسه کودک تان مناسب نباشد یا ممکن است مدرسه او، کلاس های هنر را به دلیل کمبود بودجه حذف کرده باشد. شما می توانید این را طور دیگری جبران کنید.

کودک تان را بعد از مدرسه یا آخر هفته در کلاس های جواهرسازی، ساخت عروسک، طراحی کارتون، طراحی، نقاشی یا کار با چوب، خاک رس یا سیم ثبت نام کنید.

 گردشی به موزه، نمایشگاه یا کارگاه های هنری ترتیب دهید

زمان هایی را برای گردش انتخاب کنید که کمتر با مکان های شلوغ روبرو شوید. ساعات زیادی را به ستایش نقاشی های موزه اختصاص ندهید- عاقلانه است که برای کاهش هزینه هایتان، روزی را انتخاب کنید که بازدید برای عموم رایگان است.

نمایشگاهی را که فکر می کنید برای کودک تان جذاب است، انتخاب کنید مانند پیکره های متحرک یا چیدمان شیشه ای. از او سوال کنید. در این سن ممکن است که او ایده های محدودی برای آنچه برایش جذاب است، داشته باشد مثل موزه هنری کارتون یا گردشی به نمایشگاه انیمیشن. برایش چند مداد و دفتر بیاورید و از او بخواهید آنچه را که برایش جالب است، طراحی کند.

به سراغ کتاب های تصویری هنر بروید 

در کتابخانه خود به دنبال کتاب های تصویری هنر بگردید و آن را همراه کودک تان بخوانید. به تصاویر کتاب نگاه کنید و سعی کنید تشخیص دهید که نقاش از چه چیزی برای خلق اثرش استفاده کرده است- خودکار و جوهر، آبرنگ و مداد، نقاشی کامپیوتری یا کولاژ. یکی از آن ها ممکن است در خانه شما قابل اجرا باشد.

هنرمند را هنگام خلق اثرش تماشا کنید

به تماشای نمایشگاه های خیابابی، جشنواره ها و کارگاه های آزاد بروید تا کودک تان از نزدیک هنرمند را هنگام خلق اثرش ببیند. با این کار او متوجه خواهد شد که نقاشی تنها برای کودکان نیست، هنرمند بودن می تواند تبدیل به حرفه ای در کل زندگی او شود.

فعالیت هنری را به زندگی هر روز خود راه دهید

مقداری گچ در حیاط بگذارید، در این صورت هنگامی که کودک شما از تاب بازی خسته شد، می تواند با آن ها طراحی کند. در ساحل یا جنگل به دنبال اشیایی باشید که کودک تان در خانه بتواند با آن مجسمه یا کولاژ بسازد. وقتی بیرون از خانه هستید، به همراه او روی ماسه یا سنگ نقاشی کنید یا مجسمه ای بسازید. با درست کردن صورتک هایی روی شیرینی یا تزیین آن ها، هنر را به آشپزخانه راه دهید.

ایده های مسخره کودک تان را بپذیرید

اغلب اوقات کودکان از ماده های معمولی اما به روشی جدید برای هنرشان استفاده می کنند یا از خلاقیت خود در استفاده از موادی که جزو لوازم هنری نیست، لذت می برند. ممکن است کودک شما برای نقاشی، پارچه را به جای کاغد ترجیح دهد یا شاید می خواهد از جعبه های خالی یک مجسمه بسازد. اگر با این موضوع مواجه شوید، به جز محدودیت هایی که برایش می گذارید مثل لباس هایتان، با او دراین فعالیت پیش روید. 

به او اجازه دهید اشتباه کند 

بسیاری از خلاقیت ها درآثار هنری زمانی اتفاق می افتد که کارها از روی برنامه قبلی پیش نرود. بنابراین کودک تان را به تجربه چیزهای جدید تشویق کنید و به او این اطمینان را بدهید که خوب است گاهی هم «اشتباه» کند. ممکن است کودکان در مورد آثارشان سخت و انعطاف ناپذیر باشند یا از خطر کردن، بپرهیزند زیرا آن ها از شکست خوردن هراس دارند.

اگر کودک شما یک هنرمند معمولی دبستانی یا در حال شکوفایی است، ممکن است نسبت به نقد یا اشتیاق شما به ستایش اش حساس باشد.

اگر کودک تان از شما پرسید «آیا نقاشی من زیباست؟» سعی کنید از او بپرسید «آیا تو دوست اش داری؟» و ببینید که مکالمه شما به چه سمتی پیش می رود. کودکان اغلب از آنچه ساخته اند لذت می برند، بنابراین می توانید ب ه او یادآوری کنید که او خودش مهم ترین شخصی است که باید از اثر خود خشنود باشد.

منبع : نی نی بان

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12