کد خبر : 98010
تاریخ انتشار : 30 فروردین 1395 12:45
تعداد بازدید : 1373

حل مسائل با طوفان ذهنی

خلاقیت جزو با ارزشترین ویژگی های تصمیم گیری های مهم است و هیچ تکنیکی به اندازه ی طوفان ذهنی برای افزایش خلاقیت بین مردم شناخته شده نیست


خلاقیت جزو با ارزشترین ویژگی های تصمیم گیری های مهم است و هیچ تکنیکی به اندازه ی طوفان ذهنی برای افزایش خلاقیت بین مردم شناخته شده نیست و البته متاسفانه تا حالا از هیچ ابزاری به اندازه طوفان ذهنی به اشتباه استفاده نشده است. به شما می گویم چرا و چطور فقط یک لحظه از طوفان ذهنی استفاده کنید و به نتیجه برسید.

اول بگذارید کمی در مورد سابقه این موضوع صحبت کنیم. دهه ۳۰ میلادی، یک مدیر تبلیغات به اسم الکس آزبورن تکنیک جدید تصمیم گیری بوجود می آورد. ایده او خیلی ساده بود: اگر همه بنشینند و فکرهایشان را روی هم بگذارند، نتیجه خیلی بهتر از این می شود که هر کدام به تنهایی و جداگانه فکر کنند.

بنظر واضح می آید. هر کس ایده ای متفاوت دارد، و اگر بتوانیم به شکلی این ایده ها را با هم ترکیب کنیم، نتیجه احتمالا خیلی بهتر از جمع کردن تک تک ایده ها می شود.

خب، حالا سراغ قوانینی برویم که باید هنگام طوفان ذهنی رعایت کنید:

قانون اول: توجهتان به همه ایده های مطرح شده باشد. هرچه ایده بیشتر، بهتر. یادتان باشه که تمام ایده هایی که از بحث گروهی بدست آمده را ذخیره و نگهداری کنید.

قانون دوم: از ایده های کارآمد بقیه کمک بگیرید و استفاده کنید. اگر ایده ای که می شنوید را دوست دارید و کمی بنظورتان متفاوت از بقیه ایده ها می آید، در موردش صحبت کنید و نظرتان را به بقیه بگویید. این خیلی برای همه دلگرم کننده ست که پشت هم در بیایند.

قانون سوم: ارزش گذاری نکنید. ما فقط ایده ها را جمع آوری میکنیم، نه ارزش گذاری و قضاوت. بعداً که زمان مشخصی گذشت، مینشینیم و ایده ها را بر اساس ضوابطی که داریم بررسی میکنیم.

کل ماجرا همین است. بنظر آسان می آید، نه؟ بله! آسان است. مسئله این است که با وجود اینکه این فرآیند خیلی آسان می باشد، اما فقط در نصف مواقع جواب می دهد. سالهاست که از روش طوفان ذهنی استفاده می شود و به شکل عجیبی این روش فقط در بعضی مواقع جواب داده است. بعضی وقت ها افراد به تنهایی خیلی خلاقتر از آن چیزی هستند که یک گروه بتواند با طوفان ذهنی به آن برسد.

نگاه کردن به نمونه های مختلف کمک میکند که دلیل این موضوع را بفهمیم. اینطور که بنظر میرسد وقتی ما در یک گروه کار میکنیم، برایمان خیلی سخت است که بتوانیم از حالت گوش دادن به حالت مشارکت کردن در بیائیم، و برعکس. هرچه گروه بزرگتر میشود، تعداد بیشتری از اعضا ترجیح میدهند که نقش گلدان را بازی کنند و در بحثها شرکت نکنند، و علتش هم این است که فکر میکنند چیزی که میگویند برای بقیه اهمیتی ندارد.

در آخر اینکه وقتی هدف خلاقیت است، خیلی از آدم ها دوست ندارند نظرشان را با بقیه به اشتراک بگذارند، چون از اظهار نظر منفی بقیه می ترسند. یک خبر خوب برایتان دارم! ما میدانیم که چطور از طوفان ذهنی نتیجه بگیریم. چیزی که می گویم را امتحان کنید.

اول اینکه طوفان ذهنی الکترونیکی را لحاظ کنید.

تعداد خیلی زیادی برنامه های نرم افزاری هستند که این اجازه را به شما میدهند که برای طوفان ذهنی از آنها استفاده کنید. این نرم افزارها به جای اسم هر کس از یک مشخصه استفاده می کنند و با این کار شرکت کننده ها دیگر از ارزیابی شدن نمی ترسند.

دوم اینکه، آقایون و خانم های رئیس! اصلا مهم نیست که روی چه مدلی از طوفان ذهنی کار می کنید، شما رهبر و هدایت کننده بحث نیستید! اگر اینکار را انجام دهید، هر نظری که داشته باشید، بحث را در نطفه خفه میکند، که دقیقا برخلاف هدفی است که طوفان ذهنی دنبالش آن است.

نکته بعدی اینکه مکان جلسه را عوض کنید. تغییر دادن هر کدام از روتین های همیشگی باعث میشود که ذهن افراد بازتر شود. برای همین، عوض کردن مکان جلسه میتواند کمک بزرگی به حضور آن ها در بحث بکند.

مسئله بعدی، که خودم هم خیلی آن را دوست دارم، این است که قبل از جلسه طوفان ذهنی، برای افراد تکلیف مشخص کنید و به آن ها مشق بدهید. هیچ وقت نگذارید بحث با سکوت و نگاه کردن حاضرین به یکدیگر شروع شود. اگر هر کس برای مثال حداقل با ۳ تا ایده متمایز جلو بیاید، آن وقت است که میتوانیم به جایی برسیم. آدمها وقتی تنها هستند خیلی راحتتر ایده پردازی می کنند. برای همین قوی تر میتوانند بحث را پیش ببرند. روش های خیلی بیشتری وجود دارد، اما این نکاتی که در موردشان صحبت کردیم باعث می شود که بتوانید به نتیجه برسید.

طوفان ذهنی روش معروفی است، چون تحت شرایط درستی که در موردشان حرف زدیم، باعث می شود که یک گروه بهتر از مجموع افرادش بتواند به نتیجه برسد.

منبع : مدیران ایران

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12