کد خبر : 203953
تاریخ انتشار : 15 اسفند 1395 13:10
تعداد بازدید : 899

پرستار بچه خلاقی باشید

برای یک پرستار خوب بودن، به عشق، وظیفه شناسی و مقداری خلاقیت نیاز دارید.
امروزه مادران زیادی برای کسب استقلال مالی، شاغل بودن  در خارج از منزل را انتخاب کرده اند. این انتخاب باعث می شود که نگهداری از فرزند به عهده شخص دیگری گذاشته شود. این شخص می تواند پدر کودک، مادربزرگ یا پدربزرگ کودک و یا یکی از نزدیکان مورد اعتماد باشد. گاهی نیز خانواده ها برای این امر مهم، شخصی را بعنوان پرستار کودک استخدام می کنند. با اینکه به گفته روانشناسان زیادی حضور فیزیکی مادر تا دو سالگی برای کودک لازم و ضروری است، اما چنانچه نگهداری از کودک  به فرد "درست" سپرده شود، بخش زیادی از نگرانی های والدین مبنی بر تربیت کودک و مسائل مربوط به آن بر طرف می گردد.

اگر شما به هر دلیلی نقش پرستاری از کودک را پذیرفته اید، خواه این نقش حکم شغل برای شما داشته باشد، یعنی برای آن حقوق دریافت کنید و خواه این مهم را از روی عشق و محبت پذیرفته باشید، می توانید طوری این وظیفه را مدیریت کنید که هم برای کودک و هم برای شما، اوقات با هم بودن لذت بخش باشد. بسیاری از افراد معتقدند که چون پرستاری از کودک کار دشواری است، نمی توان مثلا از مادربزرگ یا پدربزرگ انتظار زیادی داشت، این گروه توضیح می دهند که اگر خانواده ای برای پرستاری از کودک، حقوق پرداخت کند می تواند خیلی از انتظارات خود را در شرح وظایف او بگنجاند، اما وقتی پای اعضای خانواده به میان می آید  که با عشق این کار را انجام می دهند و در ازای آن چیزی نیز طلب نمی کنند، نمی توان به راحتی هر کار اضافه دیگری را به آنها سپرد یا از ایشان خواست. حرف کاملا درستی است و چون اساسا این دو نوع پرستاری کاملا با یکدیگر متفاوت هستند، در اینجا روی سخن با پرستاران کودکی است که برای کار انجام شده خود، حقوق دریافت می کنند.

پرستار کودک خلاق

در ابتدای کار با کودک سعی کنید او را بشناسید. با اینکه نظر عمومی اینست که :" بچه بچه است." اما این ادعای درستی نیست. بچه ها با هم فرق دارند. پس علاقه های کودک  را بشناسید و بدانید که از چه چیزهایی خوشش نمی آید و یا می ترسد. سپس متناسب با علاقه او برایش فعالیت در نظر بگیرید.

پیش از اینکه والدین کودک شما را با او تنها بگذارند، در مورد علایق غذایی کودک بپرسید.دانستن آن شما را از آزمون و خطا کردن نجات می دهد. حالا می توانید کودک را با خودتان همراه کنید تا غذای دلخواهش را بپزد. سعی کنید در عین اینکه کودک را هدایت می کنید، مانع او نباشید. اگر کودک به سنی رسیده است که بتواند برخی کارها را به تنهایی انجام دهد، آنها را به او بسپارید و فقط نظارت کنید. با هم غذا را دیزاین کنید. می توانید از اینترنت طرح های خاصی را جستجو کرده و با هم آنها را امتحان کنید. مثلا طرحهایی که با میوه یا مواد سالاد درست می شوند، کودک را به چالش می کشند و به رشد مهارتهای دستی و خلاقیت او کمک می کنند. با این کار غذا خوردن او را به یک تفریح جالب تبدیل می کنید.

پیش از آنکه روز را با کودک آغاز کنید، کل مدت زمانی را که با او هستید، برنامه ریزی کنید. این برنامه را یادداشت کنید تا در زمانی که با کودک هستید سردرگم نباشید. در برنامه خود فعالیت های متنوعی قرار دهید تا تمام مهارتهای موردنیاز کودک را پوشش دهد. مثلا بازیهای حرکتی متناسب با سن کودک انجام دهید. اگر خانه حیاط دارد، می توانید او را به حیاط برده تا آنجا بازی کند. برای کودک کارهایی در نظر بگیرید که به خلاقیت او کمک کند. با رنگ و نقاشی کردن، ساخت کاردستی و بازیهایی که در آنها تظاهر می کنید شخصی دیگری هستید او را سرگرم کنید.

برای اینکه والدین کودک در جریان کارهای او باشند، گزارشی از کارهای روزانه کودک را به آنها بدهید. این کار اعتماد آنها به شما را افزایش می دهد و کمک می کند که چنانچه جایی پیشنهادی به ذهن شان رسید به شما ارائه دهند. در مورد آنچه که برای رشد مهارتهای کودکشان در نظر دارند با آنها گفتگو کنید. مثلا تعدادی از مادران راجع به اینکه برخی فعالیت ها را نمی توانند با کودک خود انجام دهند، احساس گناه می کنند. راجع به آن فعالیت ها بپرسید و سعی کنید با کودک آنها را انجام دهید. بعنوان مثال برخی از مادران دوست دارند مثلا کودک خود را از نظر کلامی توسعه دهند، بخصوص آنهایی که کودک نوپا دارند، اما وقت زیادی برای این کار ندارند. می توانید بازی های خلاقانه یا روشهایی ابداع کنید که کودک با آنها خلاقیت کلامی خود را شکوفا کند. با هم نمایش اجرا کنید و کلمه بازی کنید.

به نظافت و ایمنی خانه اهمیت دهید. این هم کار شما را آسان می کند و هم نظر مثبت والدین کودک را جلب می کند. برای تمیزی خانه از کودک کمک بگیرید . از ذهن خلاق خود کمک گرفته و برای مشارکت کودک  طرح هایی را انتخاب و پیاده کنید. مثلا با گذاشتن یک چهارپایه کوچک زیر پای او در کنار سینک می توانید او را به مشارکت در شستشوی ظروف تشویق کنید. این کار هم مهارتهای موتوری او را تقویت  می کند  و هم او را مشغول نگه می دارد.

در آخر اینکه بدانید کار شما تربیت یک انسان و نگهداری از اوست. اگر از حقوق دریافتی خود راضی نیستید ، به جای کم کردن از کیفیت کار و حتی کمیت آن، با والدین کودک صحبت کنید. اینکه به دلیل نارضایتی از حقوق با آینده و تربیت یک کودک بازی کنید و رفتاری سهل انگارانه داشته باشید، نه انسانی و نه حرفه ای است. اینکه تصور کنید که چون والدین کودک حضور ندارند شما می توانید هر طور بخواهید عمل کنید، ابدا درست و اخلاقی نیست. اگر واقعا در خود توانایی نگهداری از یک کودک را ندارید و به آن بی علاقه هستید، شاید بهتر باشد برای کسب درآمد به گزینه های دیگری فکر کنید.

مولف و گردآورنده : نیلوفر کشاورز

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12