کد خبر : 203955
تاریخ انتشار : 15 اسفند 1395 13:18
تعداد بازدید : 1361

خلاقیت: در شهر یا روستا؟

سبک زندگی روستایی و شهری ، هر دو دارای مزیت هایی هستند که به شکوفایی خلاقیت در کودک کمک می کنند.انتخاب محل زندگی در نسل های گذشته، تا حد زیادی متاثر از محل تولد اشخاص بود. به این ترتیب که بسته به اینکه در شهر متولد شده بودید یا در یک روستا، به دلایل زیادی ممکن بود تا آخر عمر خود در همان جا بمانید. اما این معادله در زندگی امروزی کاملا بهم خورده است و زادگاه شما، تعیین کننده محل سکونت شما نیست. عده ای از افراد به دنبال شغل هایی که نیازهای بیشتری از آنها را برطرف سازد، ممکن است تصمیم بگیرند از شهری به شهر دیگر بروند و یا حتی کشور خود را تغییر دهند. از طرف دیگر بعضی دیگر از افراد به دلایل متفاوت دیگری، زندگی در حومه شهرها و حتی محیط های روستایی را ترجیح می دهند.

هنگامی که صاحب فرزند باشید، برای شما مساله محل سکونت بسیار مهم می شود، چرا که شما به عنوان والدین قلبا خواستار محیطی پویا و برانگیزاننده و در عین حال سالم از هر لحاظ برای کودک خود هستید. بنابراین بدیهی است که در صورت تصمیم به تغییراتی از این دست، مسائل تربیتی کودک خود و میزان تاثیرپذیری آن از این تصمیم را مورد توجه قرار دهید.  برای والدین همیشه این سوال وجود دارد که زندگی حومه ای و تا حدی روستایی برای کودک مناسبتر است یا زندگی کاملا شهری؟ اگر موضوعی مانند خلاقیت را مطرح کنیم، شانس زندگی شهری برای انتخاب بالاتر است یا زندگی روستایی؟ حتی کسانی که قصد مهاجرت از روستا به شهر دارند نیز ممکن است سوالاتی مشابه این ها را در ذهن خود داشته باشند.

زندگی روستایی برای یک کودک از بسیاری از لحاظ برانگیزاننده و آموزنده است، ارتباط نزدیک با طبیعت و هوای تازه و تمیز، به تقویت قوای بدنی و هوش طبیعی کودک می انجامد.  آشنایی با حیات موجودات دیگر در زندگی روستایی بطور کاملا ملموس برای کودک میسر است. هوش عاطفی در کودکی که در روستا زندگی می کند فرصت رشد زیادی دارد. در روستا افراد در ارتباط تنگاتنگ با یکدیگر هستند و این حس الفت و قرابت برای توسعه هوش هیجانی و خلاقیت کودک بسیار حیاتی است. در روستا به جای بسیاری از تفریحاتی که در شهر به شکل مصنوعی ایجاد شده اند، تفریح به معنای واقعی کلمه وجود دارد. از نظر بدنی و فیزیکی کودکان روستایی خلاقیت بیشتری از خود به نمایش می گذارند و بسیار قوی هستند. به دلیل یدی بودن بسیاری از کارها در روستا، بچه ها به لحاظ جسمی بخوبی توسعه می یابند.  در آموزشهای خانم ماریا مونتسوری این نزدیکی به طبیعت بسیار تاکید و توصیه شده است.

از طرف دیگر زندگی شهری فرصت های بی شماری برای کودک ایجاد می کند که همگی به خلاقیت کودک کمک می کنند. در وهله اول پیچیدگی های اجتماعی در شهر، کودک را ملزم به داشتن مهارتهای حل مساله قویتری می کند. چالش های یک زندگی شهری بسیار بیشتر از محیط روستایی است و همین ذهن را برای بقا به تلاش بیشتری وامیدارد. از طرف دیگر تنوع محیطی در شهر بسیار بیشتر از روستا است و کودک با طیف بسیار وسیعی از تجربیات ریز و درشت روبرو می شود، این تجربه ها  به کودک مهارت تصمیم گیری و بروز واکنش را می آموزند. کودکان در شهر با روندهای گوناگونی مواجه هستند که باید برای تصمیم گیری در آنها آموزش و دانش بیشتری کسب کنند. توسعه خلاقیت در شهر بنظر می رسد که راه هموارتری را طی می کند، چرا که کودک با حجم تغییرات سریع جامعه خود، نیازمند ایده های خلاقانه تری است تا در فضای رقابت های شهری بتواند گلیم خود را از آب بیرون بکشد از نظر انعطاف پذیری، کودکان در شهر موفق تر عمل می کنند چرا که برای انطباق با یک جامعه بزرگ و با افراد گوناگون، نمی توان بیش از حد به داشته ها چسبید و باید همسو با جامعه، مهارتهایی را کسب کنیم و برخی دیگر را نادیده بگیریم. اما در کودکان روستایی به دلیل نوع تربیتی که ارزش ها و داشته های سنتی و فرهنگی را ارج می نهد، این انعطاف کمتر دیده می شود.

حال سوال این است که با توجه به مزایای هر کدام از این دو نوع سبک زندگی، آیا امکانی وجود دارد که هم خدا را داشته باشیم و هم خرما را؟ اگر به دنبال جواب مطلقی هستی، پاسخ یک نه قاطع است. اما می شود یک مخرج مشترک از این دو فضا را برای فرزندان مان داشته باشیم. یعنی چه در روستا زندگی کنید و چه در شهر، لازم است که کودک را با سبک دیگر زندگی، از نزدیک آشنا کنید. یعنی اگر در شهر هستید، برنامه هایی ترتیب دهید تا کودک زندگی روستایی را تجربه کند و بالعکس. این امر باعث می شود که کودکان از مزایای هر دو نوع سبک زندگی بهره ببرند و به انعطاف ذهنی خود بیفزایند. این انعطاف لازمه حیات خلاقه است و کودک باید برای آن آماده شود.


مولف و گردآورنده : نیلوفر کشاورز

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12