کد خبر : 203964
تاریخ انتشار : 16 اسفند 1395 15:18
تعداد بازدید : 1373

تدریس خلاقانه هنرهای بصری و موسیقی

با آوردن حس زیبایی شناسی به فضای کلاس ، تدریس را به فرآیندی خلاقانه تبدیل کنید.

فرآیند خلاقیت در کودکان به عوامل متعددی مانند توانایی درونی کودک، زمینه خلاقیت و محرکهایی که توسط خانواده ، معلمان  و حتی محیط ایجاد می شود، بستگی دارد. در این میان معلم های کودک تاثیر بسزایی در انگیزه و زندگی خلاقه کودک دارند و این نقش را با نوع انتخاب فعالیت ها، اهداف کلاسی و متدهایی که برای رسیدن به آن اهداف بر می گزینند، ایفا می کنند.  در تفکر خلاق ایجاد تنوع و عدم رعایت مداوم چهارچوبها بسیار ضروری است و همین نکته برای آموزش هنر و موسیقی نیز صادق است و مدرسان این حوزه اغلب قوانین کار را به دانش آموز می آموزند تا فرد بتواند بعدا آنها را شکسته و پشت سر بگذارد. شاید به همین دلیل است که از دید ناظران بیرونی اغلب متدهای آموزش هنرهای بصری یا موسیقی، عجیب و غریب و غیرمعمول بنظر می رسند. در واقع انگیزه کودک از همین تنوع و نامعمول بودن تغذیه می شود، زیرا فرآیند "خلق کردن" ترکیبی از متدهایی است که با یکدیگر مخلوط می گردند، تغییر داده و دگرگون می شوند.

برخی از محققان حوزه خلاقیت معتقدند که متدی که در آن کودک بتواند وجه مقایسه ای هنرهای بصری را ببیند به توسعه خلاقیت او کمک شایانی می کند. به عبارت ساده تر، هنگامی  که معلمان در آموزش هنرهای بصری یا موسیقی کودک را در بستری قرار می دهند که کودک در آن کارهای متعددی از هنرمندان آن حوزه را می بیند یا می شنود، همین دیدن و شنیدن در ذهن او به یک ماده خام برای خلق آثار جدید و نو کمک می کند.
در فرآیند خلق یک اثر جدید گاه عناصر متعدد از هنرهای گوناگون را می شود با یکدیگر تلفیق کرد و اثری کاملا جدید ایجاد کرد. مثلا آرامش یک قطعه موسیقی، جسارت یک نقاشی و یا زیبایی یک مجسمه می تواند در کنار هم قرا بگیرند و یک اثر بدیع خلق شود که هر سه عناصر گفته شده را به شیوه کاملا جدیدی در کنار هم قرار می دهد، بی آنکه شما ردپایی از سه اثر فوق در آنها بتوانید بیابید. شاید به همین دلیل است که کودکی که مثلا هنگام شنیدن یک قطعه موسیقی فاخر مشغول نقاشی است، انگیزشی که از شنیدن موسیقی پیدا می کند را در نقاشی خود هویدا می کند. به عنوان مثال ترکیب رنگها، موضوع انتخاب شده و شیوه بیان آن می تواند با توجه به کارهای قبلی آن کودک، کاملا نو و جدید بنظر برسد. همین فرآیند در سالهای آتی کودک، چنانچه تکرار شود، به آثار قابل تاملی ممکن است منجر شود.

معلمان موسیقی یا هنرهای بصری می توانند به بکارگیری از این روش به هنرجویان کودک خود کمک کنند که به بیانی خلاقانه تر از درون خود دست یابند. وقتی که آثار آهنگسازان بزرگ و متعددی در فضای کلاس نقاشی پخش می شود و یا در هنگام خلق یک اثر خوشنویسی موسیقی در فضای کلاس طنین انداز باشد، این موضوع به روح کودک فرصت ظهور می دهد.  از طرف دیگر بودن نقاشی یا هنرهای بصری دیگر در فضای آموزش موسیقی، روح کودک را به تحرک واداشته و انگیزه خلق کردن را در او توسعه می دهد. مثلا ریتم یا ملودی موجود در موسیقی، در یک کلاس مجسمه سازی می تواند به ریتم اثر هنری کمک کند.

گاهی حتی در یک حوزه خاص هنری نیز می توان با عناصر همان حوزه به خلاقیت کمک کرد. چه بسیار آهنگسازانی که با شنیدن تصنیف های سایر آهنگسازان بزرگ، برای خلق اثر جدیدی الهام گرفته اند. یا تعدادی بیشماری از نقاشان با دیدن آثار نقاشی و مجسمه سازی هنرمندان دیگر، به درک جدیدی در نقاشی دست یافته اند و آثار بسیار خلاقانه و مبتکرانه ای خلق کرده اند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که حس زیباشناسی در یک حوزه بخصوص،  در انسان فقط با زمینه همان حوزه رشد نمی کند، بلکه قرار گرفتن در معرض زیبایی سایر زمینه های هنری می تواند به ایده های بکر و خلاقه ای در حوزه مورد علاقه فرد، دامن بزند.

اگر در حوزه هنرهای بصری یا موسیقی به کودکان آموزش می دهید، برای توسعه خلاقیت هنری کودک تا می توانید آنها را در معرض آثار فاخر سایر حوزه های هنری یا همان حوزه ای که به تدریس آن مشغول هستید، قرار دهید. سمفونی های کلاسیک، موسیقی های مدرن، آثار نقاشی هنرمندان سبک های گوناگون و سایر هنرهای تجسمی و بصری می توانند گزینه هایی عالی برای آوردن به کلاس درس باشند. در حین آموزش نوای موسیقی را فراموش نکنید. در فضای کلاس موسیقی برای چیدمان فضا از آثار مجسمه سازی و نقاشی بهره ببرید و با این کارها فضا و بستری انگیزاننده برای ظهور خلاقیت کودک فراهم آورید.

مولف و گردآورنده: نیلوفر کشاورز


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12