کد خبر : 203966
تاریخ انتشار : 17 اسفند 1395 15:30
تعداد بازدید : 2907

خلاقیت در کارهای خیریه

با مشارکت دادن کودکان در کارهای خیر، آنها را خلاق تر کنید.هوش هیجانی در کودکان از لحظه اول تولد شروع به رشد می کند،  نوزاد از لحظه ابتدایی ورود به این دنیا با مهربانی مادر و پدر و دیگر اطرافیان روبرو می شوند . این افراد ناتوانی های کودک را پذیرفته و به شکلی همدلانه به خدمت او کمر می بندند. هر چه بچه بزرگتر می شود با مفاهیم دیگری از هوش هیجانی، مانند شکیبایی، وجدان، خویشتن داری و ... آشنا می شود. او به تدریج می آموزد که دیگران نیز مانند او مهم هستند، احساسات آنها  و رفتار ما اهمیت دارد.

توسعه هوش هیجانی کودک نه تنها از دیدگاه رشد ذهنی کودک اهمیت دارد، بلکه به خلاقیت در روابط اجتماعی او نیز منجر می شود. تمرکز بر جامعه انسانها، به جای تصور کردن دنیایی با محوریت خود، باعث می شود که کودک برای بقا و تداوم روابطش با دیگران، خلاقانه رفتار و عمل کند. کنش و واکنش با سایر انسانها، مسائل گوناگونی را پیش پای کودک قرار داده که می بایست حل شوند. توجه به درد و اندوه دیگران به تنهایی کافی نیست و کودک با تقویت حس همدردی با دیگران به تکاپو واداشته می شود که از آلام دیگران، به هر طریقی که می داند و می تواند، کم کند.

کارهای خیریه این فرصت را بطور توامان هم برای رشد هوش عاطفی کودک و هم توسعه و شکوفایی خلاقیت او، فراهم می آورند. این کارها می توانند طیف وسیعی از امور عام المنفعه را  از کارهای داوطلبانه تا قبول مسوولیت شامل شوند. بعد از ورود به جریان کارهای خیریه کودک به راههای پیشبرد این امور می اندیشد و به دنبال راهی است که این کار را به بهترین وجه ممکن انجام دهد.

اگر کودکان خود را در جریان کارهای خیر وارد کنید، آنها نیز قوای ذهنی خود را برای بهتر انجام دادن کارها به کار می گیرند. مثلا کودکی که با والدین خود به خانه سالمندان می رود، می تواند با خلاقیت خود به شاد کردن سالمندان آنجا کمک کند. گاهی با اجرای نمایش یا خواندن شعری برای آنها، تلاش می کند که از رنج آنها کاسته و شادشان گرداند. حتی اگر در این کار موفق نشود، صورت مساله برای او از بین نخواهد رفت. کودک دوباره و چندباره به موضوع فکر می کند تا راه دیگری بیابد. مهارت حل مساله و ظهور ایده های جالب و خلاق از نتیجه همین اندیشیدن به کار خیر، رشد می کنند.

گاهی  او را تشویق کنید که برای مصارف خیریه کاردستی درست کند، نقاشی بکشد و یا نمایشی به روی صحنه ببرد. اگر کودک هیچ یک از مهارت های گفته شده را نداشت، از او بخواهید که راجع به توانایی های خود فکر کند و ببیند از چه راهی می تواند در کارهای خیریه مشارکت کند. ممکن است او در انشا و علوم خوب باشد و بتواند به کودکان دیگر درس بدهد. یا ممکن است او فروشنده خوبی باشد، پس می تواند در فروش اقلام خیریه همکاری کند. حتی ممکن است او به آشپزی علاقمند باشد، می توانید به او کمک کنید که کیک یا غذایی برای خیریه بپزد. مهم این است که به کودک بفهمانید می شود از روش های گوناگونی از ذهن خلاق خود کمک بگیرد و به جریان کارهای خیر وارد شود.

چند ایده برای آشنایی کودکان با کارهای خیریه

- معمولا قبل از سال نو یا شروع سال تحصیلی جدید که بسیاری از مردم برای نیازمندان لوازمی آماده می کنند تا به آنها ببخشند ،فرصت خوبی است که کودکان را با کارهای خیریه آشنا کنید.  با فراهم کردن لوازمی شما نیز به همراه کودک تان مشارکت کنید.

- در طول سال نیز می توانید روزهایی را به فعالیتهای خیریه اختصاص دهید، مثلا  یک روز غذای گرم بین تعدادی از نیازمندان محله توزیع کنید و یا برای کودکان بهزیستی اسباب بازی ببرید. فرزند شما می تواند برای آنها یکی از کارهای هنری خودش را هدیه ببرد.

- اگر بخشش و امور خیریه جزو سبک زندگی شما باشد، کودک نیز با این رویه از کودکی آشنا می شود و احتمال اینکه به جرگه نیکوکاران بپیوندد بیشتر است. پس حتی اگر مستقیم کودک را در کارهای خیر خود مشارکت نمی دهید، این کارها را جلوی کودکان انجام دهید و یا راجع به آنها در حضور جمع خانواده صحبت کنید.

- بخشی جزئی از درآمد خود را به طور منظم به کارهای خیریه اختصاص دهید. این موضوع کمک می کند که فرزندتان درک کند که نیکوکاری وخیرخواهی یک جریان مداوم است.

- در بخشش افراط نکنید، چرا که این امر ممکن است در خانواده و از جمله کودک ایجاد خشم یا دلزدگی کند. در کارهای خیر خود بلند مدت فکر کنید و از هیجان زدگی جلوگیری کنید.

- گاهی از فرزند خود بخواهید که به ایده های جدیدی راجع به کارهای خیر فکر کند و چنانچه روشی خلاقانه یا ابتکار عملی به ذهن او رسید، شما را در جریان بگذارد. این کار کودک را وادار به فکر و دقت در محیط اطراف خود می کند.

مولف و گردآورنده: نیلوفر کشاورز


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12