کد خبر : 203968
تاریخ انتشار : 14 اسفند 1395 15:50
تعداد بازدید : 1298

بازی های کامپیوتری: مفید یا مضر؟

بازی های کامپیوتری و آنلاین به بخش انکار ناپذیری از زندگی کودکان امروزی تبدیل شده است.


از آن زمان که کودکان از صبح علی الطلوع و گاهی هم زمان با پدر یا مادرشان از خانه خارج می شدند  و به کوچه می رفتند و تا تاریک شدن هوا با دوستان هم محله ای خود مشغول بازی بودند، مدتها است که گذشته است. به دلایل متعددی،  بسیاری بچه ها این روزها نه اجازه خارج شدن از منزل و بازی در کوچه را دارند و نه خود کودکان مانند بچه های قدیم، علاقه ای به این نوع بازی ها نشان می دهند. والدین این روزها بیشتر ترجیح می دهند که کودکشان جلوی چشمشان باشند و او را با انواع و اقسام اسباب بازی و سرگرمی در خانه مشغول نگه می دارند.

با رشد تکنولوژی و ورود به دنیایی که مدرنیته حتی در سطح سخت افزاری نیز، زندگی ما را احاطه  کرده است، به نظر می رسد که شکل سرگرمی کودکان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و اغلب شرکت های سرگرمی کودکان این واقعیت را مدنظر قرار داده اند. شاید به همین دلیل باشد که بازار بازیهای کامپیوتری بیش از هر زمان دیگری داغ شده است .

بسیاری از والدین در مورد مفید یا مضر بودن بازی های کامپیوتری تردید دارند و بنظر می رسد که با وجود اجازه ای که برای انجام این قبیل بازی ها به کودکان خود می دهند، اما در ته قلب و ذهن خود نسبت به این کار احساس تردید یا گناه می کنند. بنابراین شاید بد نباشد که از زوایه نزدیکتری به این موضوع بپردازیم.

واقعیت این است که موضوع بازیهای کامپیوتری کودکان هم موافقان و هم مخالفان زیادی دارد. جالب اینجاست که هر دو گروه نیز برای  موافقت یا مخالفت خود دلایل منطقی ارائه می کنند.  به عنوان مثال مخالفان زیادی معتقدند که بازی های کامپیوتری ، کودکان را در معرض خشونت بسیار زیادی قرار می دهند و این خشونت به اشکال مختلف در رفتار کودک قابل ردگیری است. مثلا کودکانی که بازی های جنگی، رقابتی و ... انجام می دهند بیشتر درگیر مشکلات رفتاری نظیر پرخاشگری، بدخوابی و ... هستند.  مخالفان  حتی اعتقاد دارند که سرگرم شدن بچه ها با بازی های کامپیوتری مانع انجام بازی های خلاقانه در آنهاست و به توسعه تفکر خلاق در کودک لطمه وارد می کند.

از طرف دیگر موافقان این موضوع مانند خانم دکتر لیندا جکسون معتقدند که خلاقیت به نوعی به بازی های ویدئویی کودکان گره خورده است. ایشان تاکید می کنند که شواهد و تحقیقات در عین  اینکه این گفته را تایید می کنند ، اما اعلام می دارند که این فقط مربوط به بازی های کامپیوتری است و شامل اینترنت، اسمارت فون  و ... نمی شود. بنظر موافقان این بازیها، هنگامی که کودک این بازی ها را انجام می دهد، با شخصیت ها، قوانین و بطور کلی دنیای جدیدی روبرو می شود که به شیوه خاصی اداره می شود. این دنیا و نگاه جدید باعث می شود که کودک به گونه ای متفاوت از آنچه که می اندیشد، فکر کند تا بتواند بازی را به مرحله بعد ببرد یا تمام کند. این متفاوت اندیشیدن باعث رشد خلاقیت در کودک می شود و می تواند این تفکر خلاق را به سایر حوزه های زندگی خود وارد کند. ساینس دیلی در یکی از مقالات خود به تحقیقی می پردازد که نشان می دهد  هر چه کودکان بازی های ویدئویی بیشتری انجام دهند، در کارهای نظیر طراحی و داستان نویسی خلاقیت بیشتری از خود نشان می دهند.

برخلاف تصور عموم والدین، این نفس بازی های کامپیوتری و ویدئویی به شکل کلی نیست که برای بچه ها مضر و مخرب است، بلکه نوع بازی انتخاب شده است که می تواند همراستا یا در تضاد با تربیت خلاقیت کودک باشد. بازی های زیادی وجود دارند که نه تنها زیانبار نیستند، بلکه می توان از آنها برای آموزش و توسعه خلاقیت در کودک استفاده کرد. بازیهایی که در آنها کودک برای رفتن به مرحله بعد مساله ای را حل کند، یا برای خروج از آن مرحله نیازمند چیدمان یا  ترتیب خاصی است، اتفاقا به مهارت حل مساله کودک کمک می کنند. بعضی دیگر از بازیها در واقع نسخه نرم افزاری همان بازی هایی هستند که کودک در وسایل کمک آموزشی خود دارد، مانند پازل ها، مازها و بازی با کلمات. همچنین این بازیها در واقع زاییده تخیل سازندگان آن هستند و همین که با تخیل و به کمک تکنولوژی می توان دنیایی کاملا نو "خلق کرد" ، بسیار برای کودک الهام بخش است.

برخی والدین اصرار عجیبی برای حذف کامل این بازیها از دایره سرگرمی های کودک دارند. اما بیایید از زاویه بازتری به موضوع بیندیشید. این بازیها در بستر تکنولوژی بوجود آمده اند و تکنولوژی واقعیت بی چون و چرای زندگی فرزندان ما در آینده خواهد بود. نمی توانید کودک را برای سالها از تکنولوژی و روندهای مربوط به آن دور نگه دارید و بعد انتظار داشته باشید در آینده از پس خود و زندگیش بر بیاید و به مشکلی برخورد نکند. اگر به دنبال تربیت چنین فرزندانی هستید، شاید بد نباشد داستان اصحاب کهف را دوباره مروری کنید، چرا که این داستان تصویری از آینده کودکی است که از دنیایی که در آن زندگی می کند عقب مانده است و در بین همسالان خودش مورد تمسخر است.

بنابراین شاید بهتر باشد خانواده ها در کنار کنترل زمان انجام این بازیها توسط بچه ها، بیشتر باید نگران انتخاب بازی مناسب باشند، تا اینکه بخواهند تصمیم بگیرند که این بازی ها اساسا در زندگی کودک باشد یا نباشد. این دیدگاه هم به واقعیت نزدیکتر است، واقعیتی که نشان می دهد این بازیها در دنیای امروز قابل کنار گذاشته شدن نیستند، و هم اینکه شاید بتواند بخشی از استرس های والدین را تخفیف دهد.


مولف و گرد آورنده: نیلوفر کشاورز


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12