کد خبر : 204318
تاریخ انتشار : 17 اسفند 1395 18:45
تعداد بازدید : 5234

مهارت همدلی در کودکان

همدردی و همدلی به فرزندان تان اجازه می دهد دیدگاه های افراد دیگر را ببینند.


همدردی و همدلی به کودک اجازه می دهد خود را جای دیگران بگذارد. به کودک توانایی درک دیدگاه یا موقعیت شخص دیگر و ارائه حمایت احساسی را می دهد. همدلی یعنی قدرت نزدیکی احساسی با کسی دیگر. همدردی یعنی احساس نگرانی برای کسی که غمگین یا نیازمند است. کودکان اصولی را برای «رفتار نوع دوستانه» و کمک به دیگری بدون توقع منفعتی عینی در عوض آن شکل می دهند. فرزندانی که قادرند خصلت های همدردی و همدلی را رشد دهند به صبوری و دلسوزی، درک نیازهای دیگران و کنترل بهتر خشم تمایل بیشتری دارند و احتمالا مهارت ها و روابط اجتماعی بهتری خواهند داشت. کودکانی که در تشخیص احساسات غیر کلامی دیگران پیش تر بوده اند هر چند بهره هوشی آن ها بیش از سایر دانش آموزان نباشد، ولی پر طرفدار و از نظر احساسی با ثبات ترند و در مدرسه خوب برنامه اجرا می کنند. کودکانی که فاقد این ویژگی ها هستند ممکن است بیشتر پرخاشگر باشند و در روابط اجتماعی خود بیشتر دچار مشکل شوند.

همدلی و همدردی ممکن است به طور طبیعی در برخی از کودکان نسبت به مردم ایجاد شود، اما شما می توانید با مطرح کردن یک مثال خوب یا با صحبت کردن در مورد احساسات یا ابراز احساسات فرزندان خود، نقش مهمی در آموزش آن ها داشته باشید تا احساسات خود را درک و سعی کنند خود را جای دیگران بگذارند. شما می توانید با صحبت کردن طبیعی و مرتب با فرزندان تان در مورد احساسات شان به آن ها کمک کنید تا مهارت هایی پیدا کنند که در هر جنبه از زندگی، از مدرسه تا محل کار و روابط دیگر به کار می آید. وقتی فرزندتان سعی می کند با شما حرف بزند مهم تر از تمام جملاتی که می گویید برخورد شماست. اگر حالت شما همراه با درک، دلسوزی یا همدردی نباشد هر چه را که می گویید ریاکارانه، دروغ و تهی از احساس می پندارد.

متاسفانه برخی والدین کودکان را ملامت می کنند، حرف شان را قطع می کنند و به گونه ای در حضور آن ها با دیگران صحبت می کنند که انگار فرزندشان وجود ندارد. گمان می رود که آن ها تظاهر می کنند که برتر و قدرتمندتر هستند. این کارها هیچ تاثیری در تقویت عزت نفس کودک، ایجاد اتحاد خانواده یا تقویت ارتباط ندارد. بگذارید فرزندتان زمان داشته باشد تا جملات خود را شکل دهد و آنچه می خواهد بگوید به پایان برساند. فرزندان آهسته تر از بزرگ ترها فکر می کنند. وقتی حرف فرزند خود را قطع می کنید این پیام را انتقال می دهید که واقعا به آنچه می گوید توجه ندارید.

تمرین هایی برای تقویت همدلی در کودکان

تمرین یک

از بچه ها می خواهیم چند کاری که بوسیله آن می توانند دیگران را خوشحال کنند نام ببرند. هدف این تمرین این است که کودک درک کند می تواند با اعمال و رفتارش بر احساسات دیگران اثر بگذارد.

تمرین دو

عکس هایی با چهره هایی که هیجانات مختلف را نشان می دهد به کودکان نشان دهیم و از آنها بپرسیم فکر می کنی چرا این خوشحال یا غمگین یا... است؟

تمرین سه

در مورد مهربانی و غذادادن به حیوانات اهلی مانند گربه ها و پرنده ها و دادن صندلی خود به یک فرد ناتوان در اتوبوس از بچه ها سوال می کنیم و اگر کسی چنین اعمالی انجام داده باشد، مورد تشویق قرار می گیرد.

 تمرین چهار

یک سری موقعیت های فرضی را برای کودکان مثال می زنیم و از آنها می پرسیم چه احساسی دارند؟

مثلا ً

"مامان خیلی خسته است. چه احساسی داره اگر تو بهش کمک کنی؟"

"تولد دوستته. چه احساسی داره اگر بهش تبریک بگی؟"

"یکی از بچه ها توی حیاط تنها نشسته. چه احساسی داره اگر تو بهش لبخند بزنی یا بری کنارش؟"

 چند موقعیت دیگر را مثال می زنیم و از کودک می خواهیم بگوید اگر به جای آنها بود چه احساسی داشت؟

·         بچه ای که تنهاست و هیچ دوستی ندارد.

·         بچه ای که همه او را در کلاس مسخره می کنند.

·         بچه ای که مجبور است کنار خیابان گل بفروشد.

·         بچه ای که معلول است و نمی تواند دوچرخه بازی کند.

تمرین پنج

هدف این تمرین آن است که کودکان را متوجه کنیم که گاهی اعمال آنها ممکن است باعث ناراحتی دیگران شود. کودکی که برای شیطنت و خنده، نقاشی دوستش را خط خطی می کند. خودش احساس شادی دارد ولی ممکن است دوستش را ناراحت کند.

 تمرین شش

از کودکان می خواهیم احساس یا هیجانی را به شکل پانتومیم اجرا کنند و بقیه حدس بزنند احساس چیست؟ هدف این تمرین شناسایی غیرکلامی احساسات دیگران و تمرین انتقال این احساسات برای فرد اجرا کنندة پانتومیم است.

تمرین هفت

خواندن یا گفتن یک جمله واحد با دولحن یا آهنگ متفاوت و توجه کودکان را به تفاوت اثر دو جمله جلب کردن.

تمرین هشت

مهارت های همدلی که کودکان می توانند انجام دهند:

گوش دادن، انعکاس احساس، حرکات بدن و آه کشیدن و در نهایت پیشنهاد اینکه آیا من می توانم به تو کمک کنم؟

با مثال های ساده و عینی هریک از موارد فوق را برای کودک روشن می کنیم. مثلاً اینکه نباید میان کلام کسی که با او صحبت می کند، حرف بزند یا خمیازه بکشد یا به ساعت نگاه کند. نباید وقتی طرف مقابل از یک موقعیت رنج آور صحبت می کند، او بخندد یا مدام منتظر باشد تا خودش رشته کلام را بدست گیرد.

تمرین نه: بازی نقش

نمایشی با حضور دو عروسک که یکی از آنها ناراحت است و دیگری می خواهد با او همدلی کند، برای کودکان اجرا می کنیم و سپس از بچه ها می خواهیم نشانه های کلامی و رفتاری همدلی را در نمایش نام ببرند.

منابع:

فتي . ل ودیگران (1385) . راهنماي عملي برگزاري كارگاه هاي آموزش مهارت هاي زندگي: كتاب راهنماي مدرس. تهران: نشر دانژه.

دانشنامه فرزند

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12