کد خبر : 204593
تاریخ انتشار : 21 اسفند 1395 14:21
تعداد بازدید : 1120

محتویات کیف یک مادر خلاق

مادران خلاق هر لحظه را تبدیل به یک فرصت آموزشی می کنند.هنگامی که کودک به دنیا می آید ، در هر لحظه به چیزی نیاز دارد. شیر خوردن مداوم، تعویض پوشک و لباس بطور مرتب، خوابیدن  و بسیاری چیزهای دیگری که برای او می بایست انجام داد. همین نیاز دائمی کودک، مادران جوان را وا میدارد که در مواقعی که خارج از منزل هستند، کیفی پر از وسایل با خودشان بهمراه ببرند تا در صورت لزوم بتوانند نیاز کودک را برطرف کنند. به تدریج که کودک بزرگ می شود ، مادر دیگر نیازی به حمل پوشک، شیشه شیر، قطره های خوراکی و ... با خود ندارد. این سنی است که نیاز کودک تغییر یافته است و از راههای دیگری باید به آنها  پاسخ داد.

شاید برای مادران جوان زیاد پیش آمده باشد که فرزند آنها در شرایط خاصی که مجبور بوده اند  جایی منتظر انجام کاری باشند، بسیار کلافه شده است و رفتارهایی از او سر زده است که مادر را هم عصبی و هم شرمنده کرده است. در چنین مواقعی مادران واقعا احساس عجز می کنند. کودکی که مدام به همه جا سرک می کشد، نق می زند و گاه غر زدن هایش تبدیل به گریه و لجاجت می شود، در هیچ مکان عمومی محبوب نیست.

کودکان در هر موقعیت و زمانی در حال یادگیری و آموختن هستند، مهم نیست که کودک در مهمانی یا مطب دکتر باشد، او مرتب در حال رویارویی با تجربه ها و مسائل جدید است. مادران می توانند از این فرصت های ریز و درشت بهره ببرند. کافی است مادر کمی خلاق باشد تا بتواند در زمان و مکان خاصی، نیازهای احتمالی کودک را پیش بینی کند. این پیش بینی کمک می کند تا مادر پیش از خروج از منزل چیزهایی برای سرگرم کردن و آموزش کودک با خود همراه داشته باشد. لازم نیست که مادران مقدار زیادی از وسیله های گوناگون با خودشان ببرند و به زحمت خود بیفزایند، اما همراه داشتن برخی گزینه ها به مادران کمک می کند تا در هر جایی بتوانند کودکان خود را مدیریت کنند و در عین رسیدگی به کارهای ضروری خود، کودک نیز اذیت نشود.

توسعه خلاقیت و مهارت های ذهنی کودک منحصر به زمان و مکان خاصی نیست. بنابراین می توانید متناسب با علاقه مندی های کودک وسایل مفیدی را انتخاب کنید.  برخی از این وسایل می توانند شامل موارد زیر باشند:

کتاب داستان

کودکان بسیار کم صبر و تحمل هستند و انتظار کشیدن آنها را کلافه و عصبی می کند. اگر در موقعیتی حدس می زنید که ممکن است مجبور باشید مدت نسبتا زیادی صبر کنید  و این مدت از حوصله کودک خارج است، با خودتان یک یا دو کتاب قصه ببرید. این کار کمک می کند که در شرایط انتظار، کودک خود را سرگرم کنید. می توانید کمی خلاق تر باشید و از این فرصت برای آموزش او استفاده کنید. مثلا اگر به مطب دندانپزشکی می روید می توانید کتاب قصه ای تهیه کنید که داستان آن به دندان و بهداشت دهان مرتبط باشد. در این حالت کودک آموزش اثرگذارتری را تجربه خواهد کرد.

ماژیک یا مداد رنگی و دفترچه نقاشی

اگر به باشگاه یا مطب دکتر می روید و ناگزیر از بردن فرزند خود هستید، حتما در کیف خودتان تعدادی مدادرنگی و ماژیک بگذارید و یک دفترچه یا چند کاغذ سفید با خود ببرید.  در صورت بی قراری و بی حوصلگی فرزندتان آنها در اختیار او قرار دهید تا بتواند خودش را سرگرم کند. می توانید از او بخواهید که جایی که هستید را نقاشی کند. این کار به تقویت بصری کودک کمک می کند و بچه می تواند از زاویه دید خودش مکان مربوطه را بکشد.

پازل

پازل ها جزو سرگرمی هایی هستند که برای رشد ذهنی و مغزی کودک بسیار مفیدند و ابدا نیازمند یک فضای خاص برای انجام دادن نیستند و در هر کجا و هر لحظه قابل انجام هستند. بنابراین اگر سفر جاده ای در پیش دارید، در صف انتظار بانک یا اداره ای هستید و یا هر کجای دیگر، حتما در کیف خودتان یک یا دو پازل داشته باشید که دست و ذهن کودک را با آن مشغول نگه دارید.

عروسک های انگشتی

اگر کودک شما به نمایش های عروسکی علاقه دارد، می توانید به عنوان یک گزینه دیگر، تعدادی عروسک انگشتی تهیه کنید و یا حتی در خانه درست کنید و از آن برای اجرای یک نمایش ساده و کوتاه عروسکی بهره ببرید. نمایش اغلب برای کودکان سرگرم کننده است و آنها هنگام دیدن نمایش ها گذر زمان را فراموش می کنند.

خوراکی خانگی

گاهی علت نا آرامی و رفتارهای بد کودک در بیرون از منزل می تواند گرسنگی باشد. بنابراین با خودتان از خانه مقداری خوراکی سالم مانند آجیل و خشکبار، ساندویچ یا  میوه ببرید و در صورت گرسنگی کودک آنها را در اختیار او قرار دهید. چنانچه کودک عادت به نوشیدن شیر یا آب میوه دارد، بردن یک لیوان یا فلاسک کوچک به شما آرامش می دهد و مطمئن خواهید شد که کودک به علت گرسنگی کلافه و بی قرار نخواهد شد.

اسباب بازی مورد علاقه کودک

تقریبا همه کودکان یک اسباب بازی مورد علاقه دارند که با او داستانهای تخیلی زیادی دارند. یک عروسک، ماشین، توپ و ... که کودک به آن علاقه زیادی دارد می تواند آنها را از زمان حال به دنیای تخیلات کودکانه ببرد. بنابراین یک اسباب بازی که فرزندتان آن را دوست دارد را در کیف خود داشته باشید تا در موقع لزوم آن را رو کرده و کودک را آرام کنید.

یک ظرف نخود و لوبیا

اگر کودک شما پر تحرک است و یک جا بند نمی شود، بردن یک ظرف مخلوط نخود و لوبیا می تواند مدتی آشوب های احتمالی کودک را از بین ببرد. از کودک بخواهید که مثلا آنها را جدا کند  و یا به شیوه خاصی دسته بندی کند. این کار هم آنها را سرگرم می کند و هم تمرکز آنها را بهبود می بخشد.

مولف و گرد آورنده : نیلوفر کشاورز


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12