کد خبر : 204916
تاریخ انتشار : 24 اسفند 1395 13:52
تعداد بازدید : 3378

داستان نویسی و خلاقیت

کودکان با داستان نویسی مهارتها و خلاقیت نوشتاری خود را بهبود و توسعه می دهند.

در زمانهای نه چندان دور ، ما در کلاس روبروی تخته سیاه می نشستیم و آنچه را که معلم بر تخته سیاه نوشته بود ، کپی میکردیم. در کلاس ادبیات داستانهای زیادی برای تقویت خواندن، نگارش و قواعد دستوری شنیدیم و خواندیم. مدتهای زیادی از طول هفته مشغول مشق نوشتن ( یا بهتر بگوییم کپی کردن مطالب در دفتر مشق) بودیم .هر روز استرس مشق های خط نخورده و ترس از غضب معلم از اشتباهات املایی احتمالی، همه و همه مدرسه را نه یک مامن آرامش و یادگیری که محلی رعب آور واضطراب آور ساخته بود. راههای ساده ، موثرتر و و آموزنده تری قطعا وجود داشت، اما شاید نقش متد آموزشی، هنوز نیاز به زمان بود، تا آشکار شود.

خواندن ، نوشتن ، هجی کردن و املا شاید کابوس بسیاری از دانش آموزان، بخصوص در سنین ابتدایی باشد. یک راه بسیار اثربخش، مفرح و هیجان انگیز می تواند این باشد که به جای قهرمانان کهن کتابهای درسی ، قهرمان خود را بیافرینند. داستان نویسی یکی از راههایی است که می تواند در خودش همه "آنچه خوبان همه دارند" را،  یکجا داشته باشد. داستان نویسی کودک را در وهله اول به تفکر وا می دارد و او را به دنیای تخیل می برد. او را به سرزمین های "ناممکن" می برد و  از دل آن، قهرمان دلخواه کودک سر بر می آورد. ذهن بکر و خلاق کودک ، حوادث را آنگونه که می خواهد و تصور کرده است، کنار هم می چیند و در نهایت ماجرایی را که در ذهن ساخته است، در دست شخصیت های داستانش می گذارد تا آنها  آن را خلق کنند. در این مرحله است که می توان قلم به کودک داد و از او خواست آن را به شیوه خود به نگارش در آورد. از این مرحله ببعد آموزش آغاز میگردد.

قدم اول:

بعد از آنکه کودک در مورد داستانش فکر کرد، از او بپرسید که:" داستانش در کجا اتفاق می افتد؟"، سپس در مورد زمان وقوع داستان سوال کنید و در نهایت از بخواهید که شرح کوچکی از ماجرا بصورت مرحله به مرحله برای شما بگوید. از او بخواهید با جملات یا کلمات ساده مراحل ماجرا را بنویسد. در این مرحله می توانید به کودک کاربرد چند کلمه بیاموزید. بعنوان مثال، سپس، بالاخره، بعد و ....

در مرحله بعد در مورد شخصیت های داستان از او بپرسید که مثلا:" دوست داری قهرمان داستانت چه کسی باشد؟" یا " دوست داری خواننده چه احساسی در مورد او پیدا کند؟".برای این مرحله می توانید یک جدول درست کرده و تعداد کاراکترها، روابط آنها با یکدیگر و نقشی که در داستان دارند را در آن شخص کنید.
در مرحله بعد از کودک بخواهید که چند کلمه ای که دوست دارد آنها را در داستانش بشنود، به شما بگوید. آنها را لیست کنید .

سپس به کودک بگویید که هر داستان برای جلب توجه خواننده، باید شروعی خوب داشته باشد. سپس از او بخواهید که چند جمله شروع کننده جذاب برای داستانش بیابد. آنها را یادداشت کند. می توانید به او کمک کنید. مثلا به او یاد دهید که می تواند با توصیف مکان یا زمان شروع کند و یا مستقیم شخصیت داستان را از اول ماجرا وارد داستان کند. جملات او را بررسی کنید. اگر نیاز به اصلاح نگارشی و املایی داشت، اکنون زمان خوبی برای آموزش است.

در مرحله آخر از او بخواهید که شروع به نوشتن داستانش کند. به او کمک کنید که تمام آنچه که در مراحل قبل، نت برداری کرده بود را در داستانش اعمال کند. نیازی نیست که کودک در همان ایتدای ماجرا یک داستان کامل تحویل دهد. بلکه اجازه دهید که کار را مرحله به مرحله جلو ببرد. وقتی کودک خودش شروع به نوشتن کند، قواعد دستوری دیگر به شکل یک اجبار نیستند، بلکه یک ابزار برای بیان داستان او هستند. کلمات دیگر واژه های منفرد طاقت فرسا بنظر نمی رسند، بلکه در دل خود حامل یک ماجرا هستند که خالق آن خود کودک است.

می توانید به جای آنکه هر بار از کودک یک داستان جدید بخواهید، به او کمک کنید که هر جلسه همین داستانش را بهبود بخشد. به او در نوشتن و ویرایش داستانش کمک کنید و به او جازه دهید که نسخه های قبلی را هم حفظ کند تا بتواند مقایسه کند. شاید این شیوه آموزش ادبیات، بتواند بهتر  از شیوه های قدیمی کودکان را به خواندن و از آن مهمتر، نوشتن، تشویق کند.


مولف و گردآورنده : نیلوفر کشاورز

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12