کد خبر : 204915
تاریخ انتشار : 24 اسفند 1395 13:48
تعداد بازدید : 1261

چند تکنیک خلاق برای مواجه با جمله " من حوصله م سر رفته!"

برای زمانهایی که کودک شما دچار کسالت می شود، چند ایده خلاق انتخاب کنید.

 

یکی از مشکلاتی که والدین با آن روبرو می شوند و در عین سادگی گاهی برایشان کلافه کننده است، کسل  و بی حوصله شدن کودک شان است. بدون شک اگر صاحب فرزند باشید، جمله " من حوصله م سر رفته!" را بارها و بارها شنیده اید. گاهی در میانه یک مهمانی در برابر چشمان حیرت زده شما این جمله را می گویند، برخی اوقات در پایان بازی با همسالان خودشان ، زمانی که بیکار می شوند و گاهی نیز در ایام زمستان که بازیهای خارج از منزل زیاد مناسب نیستند. در کل مهم نیست که شرایط از دید شما هیجان انگیز و سرگرم کننده هستند یا خیر، همینکه که کودک شما احساس بی حوصلگی کند، کافیست که آن را به زنجیره ای از غر زدن و نق زدن پیوند زده و با اعصاب شما بازی کند.

کودکان انرژی زیادی دارند که باید به نوعی آن را تخلیه کنند. برای آنها پایان یک فعالیت باید به شروع کاری دیگر گره بخورد، وگرنه بسرعت دچار بی حوصلگی می شوند. این موضوع در کودکانی که تک فرزند  یا کودکانی که خواهر و برادرشان با آنها فاصله سنی زیادی دارند بیشتر دیده می شود. هر چقدر که اسباب بازی و کارتون و بازی که دور بر آنها باشد، باز هم روزی می رسد که از همه آنها دلزده می شوند و به دنبال یک هیجان و کشف تازه هستند. در این مواقع باید خیلی خلاقیت بخرج دهید که بتوانید کودک را از فضای کسالت و بی حوصله بودن برهانید. از طرف دیگر برخی اوقات کسالت ما به بچه ها نیز سرایت می کند و آنها وقتی ما را کم انرژی و بی انگیزه می بینند، دچار همین حس شده و نق زدن را آغاز می کنند.

چند پیشنهاد ساده برای مقابله با کسالت کودکان

تلویزیون را خاموش کنید.

پدر و مادر گاهی برای رهایی از نق های فرزند خود، تلویزیون را روشن کرده و با نشاندن کودک جلوی تلویزیون او را از سر خود وا میکنند. اما تلویزیون همانطور که صدای کودک را خاموش می کند، خلاقیت و تفکر بچه را نیز با خود می برد. برای مقابله با کسالت به تلویزیون و سی دی های کارتونی متوسل نشوید. شاید برای ابنکه فکر خود شما نیز خلاقیت را تجربه کند، بهتر باشد از خاموش کردن تلویزیون شروع کنید و به دنبال راهکارهای دیگر غیر از صفحه نمایش باشید.

کتاب را فراموش نکنید.

به جای خرید سی دی و اسباب بازی، هر بار که بیرون می روید برای کودک کتاب بخرید. برخی از آنها را به او بدهید و تعدادی را برای روزهای کسالت نگه دارید. زمانی که فرزندتان دچار بی حوصلگی شد، او را به دنیای یک کتاب جدید دعوت کنید و با هم کتاب بخوانید. در خانه تان یک فضای اختصاصی برای مطالعه تعیین کنید و در آن با فرزندتان بنشینید و کتاب بخوانید. اگر کودک شما خواندن بلد است، با او قرار مطالعه بگذارید و در ساعت مقرر هر کس کتاب خودش را بخواند. کتابهای هیجان انگیز با داستانهای خوب انتخاب کنید. به تصاویر کتاب بخصوص برای کودکان کم سن و سال توجه کنید که جذاب باشند.

رنگ آمیزی کنید.

گاهی یک صندلی یا میز کهنه که در گوشه انباری رها شده است می تواند تمام بعد از ظهر یک کودک را لبریز از هیجان کند. چند قوطی رنگ ارزان قیمت و چند فرچه نقاشی بخرید و در زمانهای کسالت کودک، به او پیشنهاد دهید که میز یا صندلی را رنگ کنید. این کار هم خلاقیت کودک را بر می انگیزد و هم او را سر شوق می آورد. در حین رنگ آمیزی از بکن و نکن پرهیز کنید. بگذارید که فرزندتان میز را به روش خودش نقاشی کند. می توانید از شابلونهای نقاشی نیز استفاده کنید و یک صندلی و میز شاد داشته باشید. کودکان عاشق کارهایی هستند که با رنگ انجام می شود، پس به او آزادی عمل بدهید.

معما طرح کنید.

کودکان با کشف کردن و کنجکاوی نمودن احساس سرزندگی می کنند. می توانید یک وسیله یا اسباب بازی را در جایی قایم کنید و سپس برای آن یک نقشه گنج یا معما طرح کنید و از کودک بخواهید که برای رسیدن به آن معما را حل کند.  گاهی از خوراکی برای قایم کردن استفاده کنید. بچه ها عاشق کشف هستند و هر فعالیتی که این حس را در آنها ایجاد کند را با میل و رغبت انجام می دهند.

از ابر قهرمانها کمک بگیرید.

بچه ها عاشق ابر قهرمان هایی هستند که در فیلمها یا کارتون ها می بینند و تمایل زیادی برای ایفای نقشی در لباس آنها دارند. می توانید با پارچه ها و لباسهای  رنگارنگ شنل و لباس ابرقهرمان ها را شبیه سازی کنید و یک نمایش خانگی با نقش آفرینی کودک، اجرا کنید. طرح داستان را با هم انتخاب کنید و سپس اجازه دهید او ابرقهرمان شود. این بازی بخصوص پسربچه ها را شدیدا سر ذوق می آورد.

از خود او سوال کنید.

گاهی که کودک ابراز کسالت می کند از او بپرسید که دوست دارد چه کاری انجام دهد. اگر فعالیتی مد نظر او بود می توانید در صورت مناسب بودن با هم آن را انجام دهید. اما اگر کودک نمی دانست که دقیقا چه چیزی یا چه کاری دوست دارد انجام دهد، می توانید بازی " اگه جای من بودی چیکار میکردی؟" را انجام دهید. از فرزندتان بخواهید که او نقش مادر یا پدر را بازی کند و شما کودک بی حوصله باشید. از او بخواهید به شما کمک کند که بی حوصله نباشید. گاهی راهکارهای خوبی در این بازی به ذهن خود بچه ها می رسد که زحمت را از دوش شما بر می دارد.

 مولف و گرداورنده : نیلوفر کشاورز

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12