کد خبر : 204926
تاریخ انتشار : 24 اسفند 1395 14:41
تعداد بازدید : 1142

گاهی یک کار سخت را انتخاب کنید!

برای خلاق تر شدن کودک او را به چالش های گاها دشوار بکشید.
اغلب به والدین توصیه می شود که به کودکان خود کمک کنند تا توانمندی و کاستی های خود را بشناسند.  عقیده بر آن است که این موضوع نه تنها به شکوفایی بیشتر و بهتر کودک می انجامد، بلکه  رشد عزت نفس او را سبب شده و اعتماد به نفس بچه را تقویت می کند. در واقع دانش راجع به نقاط قوت و ضعف نه تنها به کودکان، که به بزرگسالان نیز در رسیدن به بینش واقع بینانه نسبت به خودشان و انتخاب هایشان کمک بسیار زیادی می کند. اما یک سوال ممکن است به ذهن شما خطور کند و آن این است که اگر قرار باشد همیشه در محدوده توان و استعدادمان انتخاب کنیم و عمل کنیم، تکلیف خلاقیت چه می شود؟

خلاقیت در ذات خودش با به چالش کشیدن دانسته های قبلی و آماده شدن برای نزدیک شدن به افق های تازه است. خلاقیت فرار از عادات مآلوف  و سفر به دنیای ناشناخته هاست. بنابراین اینکه همیشه از کودک و حتی خودمان بخواهیم در یک محدوده خاص از توان و استعداد، دست به انتخاب بزنیم، فضایی برای تجربیات جدید باز نمی ماند. گاهی اتفاقا نیازمند به چالش کشیدن مهارتهای قبلی هستیم.  اگر به کودکان نوپا نگاه کنید، متوجه نکته موجود در این دیدگاه می شوید. کودکان با اینکه توان مشخصی دارند و مهارتهایشان در سطح خاصی است، هرگز از به چالش کشیدن مجدد آنها نمی هراسند. برعکس گاه یک کار سخت را بر می گزینند و با آزمون و خطا در مورد آن، خودشان را از نو محک می زنند.  اگر کودکان همیشه در دامنه توان جسمی و ذهنی شان، حرکت کنند، هرگز توسعه و رشدی را تجربه نمی کنند. اگر کودک برای بالا رفتن از یک ارتفاع، بارها و بارها نیفتد و در همان دفعه اول تصمیم بگیرد که فقط در دایره توان دست و پایش حرکاتی را انجام دهند، هرگز نه راه رفتن می آموزند و نه اصلا قدرت حرکت به دست می آورند.

عصاره تمام آنچه گفته شد این است که خلاقیت گاه با آزمون کردن چیزهای سخت و دشوار ، فعال شده و رشد و نمو می کند. خلاقیت در بسیار زمانها، میوه شرایط دشوار است. هنگامی که به مانعی برخورد می کنیم، ذهن برای برداشتن موانع به تکاپو می افتد و با مانع به شکل یک مساله برخورد می کند که باید برای آن راه حل بیابد.  مساله حل کردن، ذهن ما را به سمت پاسخ های احتمالی سوق می دهد. تمام قوه فکری به کار می افتد تا چالش پیش رو را از سر راه بردارد. در چنین حالتی احتمال بروز  روشهای خلاقانه، جوابهای خارج از چارچوب پیشین ما و راه یافتن ایده نو و تازه به مغز  افزایش می یابد.

چگونه چنین فضای چالش بر انگیزی برای کودک مهیا کنیم؟

برای کودکان چالش را در چند زمینه می توان ایجاد کرد. مهارتهای فیزیکی، ذهنی، اجتماعی و شخصیتی از جمله نیازهای کودک هستند که با ابتکار عمل والدین و مربیان آنها، می شود  فضای تجربه کردن و چالش را در آنها افزایش داد. در بخش مهارتهای فیزیکی به جای اینکه کودک را از یک کلاس ورزشی به کلاس دیگر ببرید، اجازه دهید که فرزند شما یک رشته ورزشی را بطور مستمر ادامه دهد. وقتی  بچه در یک رشته خاص بطور متمرکز تلاش می کند، برای پیشرفت در آن باید زحمت بکشد و همین تلاش برای رفتن به جلو، او را خواه نا خواه به سمت موانع سوق می دهد. برای رفع مانع فکر میکند و بدن و ذهنش را به تکاپوی مجدد وا میدارد. اما چنانچه مدام از این شاخه به آن شاخه بپرد، در واقع به مغز اجازه روبه رو شدن با دشواری را نمی دهید و کود ک تا به قسمت سخت کار می رسد و نوبت حل کردن مساله  می شود، دست از تلاش کشیده و به سراغ چیز دیگری می رود.

در مهارتهای اجتماعی کودک، به او آزادی عمل دهید. اصلاح مداوم کودک برای داشتن رفتار  " درست" اجازه نمی دهد که بچه ها نتیجه رفتارهای خود را ببینند. به کودکان اجازه دهید که با دیگران تعامل مستقیم داشته باشند. به بهانه کمرویی کودک، ترس او یا حمایت  از بچه، به جای او وارد تعاملات اجتماعی کودکان نشوید. این کار هم به استقلال آنها کمک می کند و هم ذهن آنها را به سمتی هدایت می کند که خودشان برای موضوعات مربوط به خود، فکر کنند و انتخاب کنند. به جای کودک حرف نزنید، از طرف او حدس نزنید و جواب ندهید. در موقع خرید کردن اجازه بدهید صحبت کنند، در مورد قیمت بپرسند و خواهش یا نیاز خود را مطرح کنند. هر چقدر بیشتر فرزندان خود در معرض تجربیات جدید قرار دهید، بیشتر به توسعه ذهنی و اجتماعی او کمک می کنید و رفتارهای خلاقانه تری از آنها خواهید دید.

برای مهارتهای ذهنی کودک، از برون ریزی افکار و پرسش استفاده کنید. گاهی به جای داستان گویی، یک تصویر در اختیار او قرار دهید تا کودک برای آن داستانی خلق کند. روز بعد از او بخواهید داستانی جدید راجع به همان تصویر بسازد. همچنین می توانید از او بخواهید که داستان را از زبان شخصیت های مختلف تصویر، روایت کند. این مورد آخر به بچه ها کمک می کند تا یاد بگیرند به یک موضوع از زاویای دید متفاوتی نگاه کنند.

شخصیت کودک با کسب تجربیات متعدد و گوناگون ساخته می شود. برای قرار دادن او در موقعیت های بالاتر از توان آنها، تردید به خود راه ندهید. این گوناگونی نه تنها اندیشه خلاق را بارور می کند، بلکه آنها را در برابر موانع زندگی انعطاف پذیر بار می آورد و به جای شکستن در مقابل سختی ها، نرمش را می آموزند.


مولف و گردآورنده : نیلوفر کشاورز

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12