کد خبر : 204927
تاریخ انتشار : 24 اسفند 1395 14:48
تعداد بازدید : 1515

لوازم مونتسوری خود را بسازید

آموزش مونتسوری، ابزار کمک آموزشی مونتسوری، چیدمان خلاق به شیوه مونتسوری


 


در روش آموزشی دکتر مونتسوری، اصول خاصی برای چیدمان فضایی که کودک قرار است در آن رشد و نمو کند، وجود دارد. در همین راستا بسیاری از ابزارها و وسایل مونتسوری از چوب ساخته شده اند تا کودک با موادی طبیعی در تماس باشد. در دسترس بودن وسایل و اسباب بازی برای کودکان در آموزه های مونتسوری، به نوعی کلید رشد ذهنی و خلاقیت کودک به شمار می روند. سادگی  از دیگر ویژگی ابزارهای مونتسوری است.  از نظر بصری و کارکرد وسایل مونتسوری کاملا متناسب با یک کودک نوپا هستند. ایمنی نیز فاکتور دیگری است که در آموزش های مونتسوری بر آن تاکید بسیار شده است.

والدین زیادی هستند که علاقمند به ایجاد فضایی مبتنی بر تعالیم مونتسوری برای کودک خود هستند، اما شرکت هایی که این وسایل و ابزارها را تولید و به بازار عرضه می کنند، معمولا آنها را با قیمت های بالایی ارائه می دهند که ممکن است همه خانواده ها قادر به تامین آن نباشند. بنابراین یکی از راهکارهای اقتصادی در این زمینه این است که خودمان برای ایجاد چنین فضایی دست به اقدام بزنیم.

- قفسه های چوبی با ارتفاع کم

برای نظم دادن و جادهی اسباب بازی کودک، باید چیدمان اتاق طوری باشد که کودک بتواند به راحتی به هر چیزی که تمایل داشت ، دست بزند. در آموزش مونتسوری تقریبا هیچ وسلیه ای نباید دور از دسترس کودک باشد که احساس عدم توانایی در کودک ایجاد شود. برای این منظور می توانید یک قفسه دو طبقه با ارتفاع کم تهیه کنید که از قد کودکتان کوتاهتر  باشد. حتما نیازی نیست که این قفسه را بسازید، می توانید با اتصال یک طبقه به دیوار، از بالا و پایین این طبقه استفاده کرده و آن را بشکل یک میز کار برای کودکتان در بیاورید. لبه های آن را به شکل منحنی برش دهید یا با گوشه گیر لبه های تیز آن را  بگیرید.

- تخت کودک

ارتفاع تخت کودک در اتاق چیده شده به روش مونتسوری بسیار کم است بطوریکه که کودک به راحتی خودش می تواند از آن خارج یا به آن وارد شود. برای داشتن چنین تختخوابی نیازی نیست که ارتفاع پایه های آن زیاد باشد. حتی یک تشک خوشخواب در کنار اتاق  می تواند این نیاز را برآورده کند. اگر هزینه ساخت یا خرید تخت بالاست، می توانید یک ردیف نرده چوبی سفارش دهید که آنرا به دیوار وصل کنید و تشک را در فاصله نرده و دیوار قرار دهید و یک تخت زمینی درست کنید.

- میز کار خانگی

میز کار کودک در روش مونتسوری بسیار کوتاه است بطوریکه کودک به راحتی کنار آن ایستاده و مشغول می شود. اگر امکان خرید چنین میزی ندارید، می توانید یک تکه فیبر چوبی نسبتا ضخیم را به دیوار پرچ کنید  و آنرا ثابت گردانید. در صورتیکه این امکان برای شما وجود ندارد، به براحتی و با چند عدد پشتی تخت و صاف که دور آنها ملحفه کشیده اید ، می توانید یک میز درست کنید. اگر نگران نفوذ مایعات به داخل پشتی ها هستید، یک لایه مشما زیر ملحفه تعبیه کنید تا این مشکل احتمالی نیز برطرف گردد.

- کشو یا سبد

اگر برای خرید کشوهای مونتسوری قصد هزینه کردن ندارید، می توانید با تعدادی سبد به اتاق بچه نظم ببخشید. در صورتیکه توان مالی متوسطی دارید می توانید از پلاستیک فروشی ها، کشوهای پلاستیکی چند طبقه خریداری کنید. توجه کنید که از نوع زیاد بلند آنها انتخاب نکنید، چون هم به دلیل ایمنی کار عاقلانه ای نیست و دوم اینکه باید اشیا و وسایل در دسترس کودک باشند. اگر نوع کوتاه از این طبقات در دسترس نبود، حتما آن را توسط کمربندهای مخصوص به دیوار ثابت کنید تا روی کودک نیفتد.

- اسباب بازی های دست ساز

بسیاری از وسایل آموزشی مونتسوری ساختار ساده ای دارند که به راحتی خودتان می توانید آنها را بسازید یا با قیمت بسیار ارزان تهیه کنید. بعنوان مثال برای حرکات موتوری کودک می توانید تعدادی زیپ، دکمه  و ... را روی پارچه ای بدوزید بطوریکه کودک بتواند باز و بسته کردن دکمه و زیپ را بیاموزد.. همچنین می توانید از نجارها تکه های دور ریز چوبی را بگیرید و با آنها به کمک چسب چوب قاب های چوبی بسازید ، دور آن را میخ بکوبید و اجازه دهید کودک با کاموا و نخ دور میخ ها بافندگی کند.

برای داشتن یک کودک خلاق، والدین نیز باید کمی خلاقیت به خرج دهند و از حداقل امکانات ، حداکثر استفاده را کنند و شرایط را به گونه ای فراهم کنند که با کمترین هزینه ممکن شرایط خوبی برای توسعه ذهنی و جسمی کودک فراهم گردد. بنابراین دست به کار شوید و اتاق کودک مونتسوری را خودتان بسازید.


مولف و گرداورنده : نیلوفر کشاورز

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12