کد خبر : 228722
تاریخ انتشار : 4 دی 1396 13:20
تعداد بازدید : 2805

راه کارهای آموزشی برای بهبود و تقویت توجه و تمرکز در مدرسه

رفتارهای سرزده، اعمال بدون فکر،حواس پرتی، پیش فعالی و عدم تمرکز و توجه جزئی از مشکلات قابل توجه در کودکان به حساب می آیند.


🔹پررنگ تر و مهم تر جلوه دادن مطالبی که باید یاد گرفته شوند.

صداهای ناگهانی، حرکت، رنگ، کوچکی و بزرگی و… عواملی هستند که می توانند برای تحریک بینایی و تقویت تمرکز کودکان مورد استفاده قرار گیرند . به عنوان مثال در بازشناسی و خواندن حروف با مصوت ها می توانیم حروف را یک رنگ و مصوت ها را با رنگ دیگری ارائه دهیم تا توجه کودک به آن ها جلب شود .

🔹روی توجه انتخابی کار کنید

اغلب کودکان در تمرکز بر روی مطلب یا موردی خاص مشکل دارند. مثلا ممکن است در یادگیری خواندن به جای تمرکز روی توالی حروف یک کلمه روی طول یا شکل آن متمرکز شوند. در این صورت باید به کودک گفته شود که انجام چه کاری مهم است و به چه چیزی باید بیشتر دقت کند . به عنوان مثال باید کودک را راهنمایی کرد که وقتی قصد داریم کلمه ای را بخوانیم باید به توالی و پشت سرهم قرار گرفتن و ترکیب حروف در کلمه نگاه کنیم .

🔹به کار گرفتن حس لامسه و حرکت

به عنوان مثال کودک لغت خاصی را به زبان می آورد ، شما لغت را می نویسید و او لغت نوشته شده را می بیند، روی لغت با انگشت اشاره دست می کشد و آن را ردیابی می کند، سپس کودک لغت را با استفاده از حافظه خود می نویسد، دوباره لغت را می بیند و در انتها آن را با صدای بلند می خواند .

🔹تعداد مطالب آموزشی و پیچیدگی آن ها را کم کنید

وقتی کودک هم زمان با مطالب زیادی رو به رو می شود , در انتخاب مطلب مهم و اساسی دچار مشکل می شود و از توجه کردن به همه مطالب باز می ماند . اگر معلم یا والدین تعدادی از موارد ارائه شده را حذف کنند توجه کودک به مطالب بیشتر خواهد شد .

🔹استفاده از تازگی و ایجاد جذابیت

معرفی موارد جدید، متفاوت و غیرمعمول در موقعیت یادگیری اغلب توجه کودکان را به خود جلب می کند .

🔹طول مدت توجه را افزایش دهید

برای افزایش طول مدت توجه باید در مورد آنچه که باید انجام شود توضیح دقیق داد و هم چنین تقسیم کردن تکالیف به خرده تکلیف ( ریز کردن و کوچک کردن تکالیف کلی) نیز مفید است .

🔹از زمان سنج ( ساعت یا کرنومتر) استفاده کنید

به کودکان اجازه دهید زمان لازم برای انجام یک تمرین یا فعالیت را تخمین بزنند و سپس از یک زمان سنج برای ثبت زمان استفاده کنید . هنگامی که کودک موفق شد در زمانی که پیش بینی کرده بود توجه خود را حفظ کرده و فعالیت را به درستی انجام دهد او را تشویق کنید .

🔹زمان انجام تکالیف را به تدریج افزایش دهید

زمان لازم برای انجام تکالیف را متناسب با دامنه ی توجه و تمرکز کودک در نظر بگیرید . همیشه از تکالیف ساده ای که کمتر زمان می برند آغاز کنید و سپس به تدریج طول مدتی را که بر روی یک تکلیف تمرکز می شود افزایش دهید

🔹در یک زمان واحد، فقط از یک کانال حسی ( کانال بینایی، کانال شنوایی و…) از کودک درخواست داشته باشید . توجه و تمرکز در این حالت برای کودکان بسیار راحت تر است .

🔹توجه و دقت زنجیره ای را بهبود بخشید

یک تکلیف اغلب شامل یک سری از کارهایی است که باید به ترتیب خاصی انجام شوند و این امر دقت و تمرکز را در مراحل مختلف و در زنجیره های وابسته به هم می طلبد . برای مثال وقتی کودکی می خواهد مسواک بزند باید یک سری از کارها را به ترتیب خاص و به صورت متوالی و پشت هم انجام دهد و جابه جا کردن فعالیت ها باعث به هم خوردن کار اصلی می شود , بنابراین روی تک تک این مراحل و توالی آن ها تاکید کرده و آن را با فرزندتان تمرین کنید.

 

 

منابع :

مهدی شریفی،مجله موفقیت


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12