کد خبر : 235523
تاریخ انتشار : 18 اسفند 1396 12:41
تعداد بازدید : 3278

تقویت مهارت تماس چشمی در کودکان

تماس چشمی موجب افزایش اعتماد بنفس در کودکان می شود. به منظور افزايش اعتماد به نفس كودك به کودک بیاموزید تماس چشمی برقرار کند چرا كه کودکان نمی توانند مدت طولانی به فردی که در حال صحبت است خیره شوند بنابراين با استفاده از بازی هایي می توان مهارت تماس چشمی را در کودک ایجاد کرد.

ابوالفضل آزادنيا ، كارشناس ارشد روانشناسي در خصوص راهکارهای افزایش عزّت نفس و اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان اظهار داشت: تصوری که بیشتر والدین از تربیت فرزند دارند، با حقیقت آن ها بسیار متفاوت است، منظور از تربیت فرزند آماده سازی وی برای حرکت اختیاری در مسیر فطرت الهی با توجه به استعدادهای فردی كودك است.

تشویق و تعریف به موقع و به جای والدين از اطفال و کودکان تا سن۶ سالگی و پرهیز از محدود کردن آن ها، سنگ بنای داشتن فرزندانی با اعتماد به نفس بالا است.

به منظور افزايش اعتماد به نفس كودك، استعداد ها، توانایی ها و پیشرفت های دیگران را به رخ فرزندان خود نکشیم، به عبارتی کودکان مان را با کسی به جز خودش مقایسه نکنیم. مثلاً از رفتار مثبت فعلی کودک اظهار خوشحالی کرده و وی را مورد تشویق قرار دهیم و از رفتار منفی قبلی وی متناسب با رفتار مثبت فعلی اظهار نگرانی کنیم، تا وی متوجه تفاوت رفتار مثبت و منفی خود شده و اهمیّت آن را برای ما، درک کرده و برای دریافت پاداش برای خود تلاش کند.

از بی توجّهی به فرزندان خود بپرهیزند و طوری رفتار کنند که او احساس کند وجودش باعث گرمی خانواده است. والدين در رفتار نسبت به فرزندان خود اعتدال را رعایت نموده و اگر یکی از فرزندان به خاطر اعمال خود مستحق محبت یا رسیدگی بیشتری است، به گونه ای رفتار شود که دیگران فرزندان علّت این توجّه و رسیدگی را بدانند.

والدين دقّت داشته باشند  از آنجا كه با دروغ گفتن نمي توان فرزند را راستگو تربیت کرد، با اعمال خود رفتار نیک را به فرزندان یاد داده و از کاربرد کلمات زشت و رکیک و رفتارهای ناشایست در حضور فرزند، بپرهیزند.

هرگز سؤالات فرزندان مان را بی پاسخ نگذاریم، چرا که پرسش های فراوان کودکان نشانه کنجکاوی و تیز هوشی آن ها است. ولی هرگز در پاسخ به سوال فرزندان به وی دروغ نگوییم، چرا که یا مطلب را اشتباه به وی یاد می دهیم و یا اینکه اگر فرزند متوجه پاسخ ناصحیح ما شود، اعتماد او به ما سلب می شود و دروغ گویی در وی شروع می شود.

والدين از تحقیر فرزندان خود در بین دوستان وی و یا اعضای فامیل واقعاً بپرهیزید و تذکرات لازم را بعداً در فضایی محبت آمیز، آرام و بدون سرزنش به وی بگویند، عقاید فرزندان را نمی توان با تحقیر و اجبار تغییر داد، لذا خانواده ها سعی کنند اختلاف سلیقه فرزند با خود را درک کنند و ضمن تحمل آن عقاید انحرافی آن ها را با آگاهی دادن اصلاح کنند.

از اعمال نیک و پسندیده فرزندان خود بسیار یاد کنید، بگذارید فرزندان با شنیدن تعریف های شما احساس خوشایندی را در حضور جمع تجربه کنند.

به منظور تقويت اعتماد به نفس كودك و همچنين تقويت برقراري تماس چشمي كودك والدين مي توانند با بازی نگاهتو برنگردان اين مهم را در كودك ايجاد كنند به عنوان مثال؛ والدين و کودک به چشمان هم خیره شوند هر کس زود تر خسته شد و نگاهش را برگرداند بازنده است، والدين دقت كنند زمان خیره شدن را ثبت کنند و هر بار که کودک توانست نگاهش را بیشتر ثابت نگه دارد او را تحسین و تشویق کنند.

تکنیک های افزایش تماس چشمی در کودکان  :


1.     با اغراق حرف بزنید.

2.     ضمن صحبت کردن احساسات خود را به شکل اغراق آمیز بروز دهید.(خنده، گریه، تعجب، ترس، خشم، و غیره )

3.     ضمن صحبت کردن از حرکات بدن بویژه دست ها، صورت، ابرو، لب و ....استفاده کنید.

4.     استفاده از پاپت حیوانات

5.     استفاده از ماسک های صورت( ترجیحاازچهره های محبوب و دوست داشتنی و جذاب )

6.     استفاده از اسباب بازی یا خوراکی های مورد علاقه کودک ٬ به این صورت که اول اسباب بازی یا خوراکی  را مقابل صورت خود گرفته و وقتی کودک به چشم شما نگاه کرد آن اسباب بازی یا خوراکی را به او بدهید .

7.     رنگ کردن یا آرایش کردن صورت به شکلی که توجه کودک را به سمت چهره شما  جلب کند .

8.     دادن دستور مستقیم «به من نگاه کن» و بعد کمک به او برای حرکت صورتش به سمت صورت شما و گرفتن پاداش در پایان . این کار باعث میشود که کم کم کودک به نگاه کردن به صورت شما شرطی شده و سپس بصورت خود انگیخته تماس چشمی برقرار کند.
منبع: ابوالفضل آزادنیا، تلاش کلینیک

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12