دوره های هنر و خلاقیت 

طرح ملی هنر و خلاقیت شامل دوره های آموزشی برای مقاطع مختلف پیش دبستان و دبستان می باشد

در این دوره ها چهار مهارت اساسی بر اساس الگوهای بین المللی به فرزندان آموزش داده می شود و با استفاده از تکنیک های مختلف سعی بر ایجاد انگیزه و استفاده از روشهای جدید جهت افزایش خلاقیت و شکوفایی استعداد های نهفته فرزندان می باشد.

 

مهارت های اصلی:

نقاشی

1- مهارت نقاشی و رنگ آمیزی:

به عنوان اولین هنر دستی کودکان یکی از جذابترین مهارتها می باشد و کودک بر اساس ذوق و سلیقه و احوالات درونی خود اقدام به رنگ آمیز و نقاشی بر روی هر سطحی می نماید با استفاده از شیوه های گوناگون می توان زمینه افزایش خلاقیت و راه حل مسئله را به کودک انتقال داد و نیز از بن بست های فکری و آموزشی جلوگیری نمود. در این مهارت انواع تکنیک های رنگ آمیزی و نقاشی به فرزندان آموزش داده می شود و در مقاطع بالاتر به فلسفه و تاریخچه بروز و پیدایش این روشها اشاره خواهد شد تا فرزندان با اطلاعات کامل از متدهای آموزشی برای خلق اثر از شیوه مناسب بهربرند.

تا کردن

2- مهارت تا کردن:

مهمترین مهارت لازم جهت ساخت یک کاردستی و یا اولین ابزار لازم برای ساخت یک مدل دستی برای بچه استفاده از کاغذ می باشد و حتی ساخت اولین موشک کاغذی دست ساز به عنوان اولین دستاورد یک کودک دنیای جدیدی برای او خواهد ساخت ولی متاسفانه محدود بودن مهارت والدین و حتی برخی از مربیان در ارائه مدل های جدید باعث رکود و آسیب جدی در استفاده از این مهارت می شود.

 

3- مهارت برش زدن:

خیلی از مواقع نیاز است برای ساخت اشکال و یا طرحها از برش دادن استفاده نمود این مهارت در ذهن کودک فضایی جسورانه فراهم می کند و غلبه بر ترس را به فرزندان القا خواهد کرد برش با توجه به محدوده ها و الگوها بسیار در ایجاد یک مهارت ذهنی - چشمی - دستی موثر است و کودکان را به تجمیع حواس و افزایش دقت سوق خواهد داد ضمن اینکه فرایند استفاده از قطعات و چسباندن در کنار هم فضای فانتزی تر و هیجان انگیز برای او خواهد داشت.

 

نوشتن 

4- مهارت نوشتن:

یکی از بنیادیترین مهارت ها دست ورزی که در گفته بزرگان نیز بر اهمیت آن تاکید شده و متاسفانه  کمتر مورد توجه قرار گرفته و در مدل های آموزشی بهینه دنیا بسیار بر آن تکیه می شود مهارت صحیح نوشتن و زیبانوشتن است. این مهارت که در قالب هنر کالیگرافی مطرح است به فرد آموزش نحوه نگارش صحیح و ساختار حروف را آموزش خواهد داد و از همان ابتدای کودک در ذهن فرد نهادینه خواهد شد و پس از آن به عنوان یک مهارت ، اصول و قواعد نوشتن تحریر زیبا در فرد شکل می گیرد و در بزرگ سالی با هدایت آن حتی منجر به یک هنر خواهد شد. تاکید این طرح بر انتقال شیوه های نوشتن صحیح اندازه و شکل حروف خط تحریر فارسی می باشد و آشنایی با اشکال و ساختار حروف و کلمات با ابزار ساده همچون مداد و خودکار مد نظر می باشد و از پرداختن به هنر خوشنویسی با قلم وسایر ابزار ها امتناع شده.

بر استفاده از این مهارت فرزندان با ساختار های نوشتاری و زیبانویسی آشنا شده و یکی از معضلات اساسی در خصوص نوشتن در مدارس همچون املا و انشا مرتفع خواهد شد.

ترغیب به نوشتن و رعایت اصول نه تنها ترس و دافعه موجود را بین خواهد برد بلکه با اتخاذ روشهای متنوع ، جذابیت و انگیزه لازم برای نوشتن را فراهم می کند.

  

 

 

 

 

 

 

 

آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12