کد خبر : 192116
تاریخ انتشار : 10 مهر 1395 0:19
تعداد مشاهدات : 545

پرورش مهارت تفکر خلاق در کودکان

تفکر خلاق در کودکان ترکیبی است از مهارت های تصمیم گیری و حل مسأله.


با استفاده از این نوع تفکر راه حل های متفاوت مسأله و پیامدهای هر یک از آنها بررسی می شوند و بدین ترتیب فرد قادر می شود تا مسائل را از ورای راه حل های تجربه شده خود دریابد. در این مقاله سعی شده است نظر به اهمیت این مهارت به تعریف و راهکارهای ارتقای آن در کودکان پرداخته شود.

تعریف مهارت تفکر خلاق در کودکان

به مهارت تولید اندیشه، توانایی دیدن به شیوه های جدید، کشف راه حل های نو و بدیع، فکر کردن به شیوه ای متفاوت، استفاده از چیزهای نامربوط و تبدیل آن به شکل های جدید، خلق راه حل هایی فراتر از راه های متعارف و معمولی تفکر خلاق گفته می شود.

تفکر خلاق، از پیچیده ترین و عالی ترین جلوه های ذهن آدمی است که بر مبنای تخیل و شهود است و می توان آن را فرآیندی ذهنی دانست که از آن برای ایجاد ایده های نو استفاده می شود. تفکر خلاق با انعطاف پذیری، نوآوری و ارزش اجتماعی همراه است. این تفکر در همه ابعاد زندگی بشری بروز کرده و بین تمام انسان ها مشترک است. هنگامی که قدرت آگاهی و اطلاعات ذهن افراد با رشد مناسب فکری توأم باشد، آن گاه قدرت استدلال ذهنی بیشتر می شود و تفکر خلاق که تفکری سطح بالا است، به وجود می آید. مهارت تفکر آفریننده و خلاق موجب خلق آثار جدید و تصویرسازی از موضوعات در ذهن است.

فواید مهارت تفکر خلاق در کودکان

این توانایی در تصمیم گیری و نیز حل مسأله سهیم است، بدین صورت که با استفاده از آن، راه های جایگزین در هنگام تصمیم گیری ها و نیز نتایج متنوعی از اعمال فرد یافت می شود. این ویژگی باعث می شود که فرد فراتر از آنچه که به صورت مستقیم تجربه می کند را دریابد. همچنین، در مواقعی که نیازی به تصمیم گیری نیست، این مهارت سبب می شود که او در برخورد با وقایع روزمره زندگی منعطف عمل کرده و خود را با آنها سازگار کند.

پرورش خلاقیت در کودکان

برای تقویت خلاقیت در کودکان راه های زیادی وجود دارد. در زیر به چند مورد پرداخته شده است.

توصیف های مثبت از ایده ها و کارهای کودکان، تشویق پرسش های باز با نگاهی مثبت و تحسین آمیز از ایده ها و کارهای خلاقانه کودک استقبال کنید و با پرسش های باز یعنی پرسش هایی که در آن کودک کمی باید تأمل کند، وی را به تفکر خلاقانه سوق دهید.

دستیابی به درک عمیق تر از راه هنر

با استفاده از هنر و تشویق کودکان به انتخاب هنر مورد علاقه خود، آنها را به درک عمیق رهنمون شوید.
بازی خلاقانه، محیط مناسب همواره سعی کنید با استفاده از بازی های خلاقانه در محیطی که متناسب با آن بازی ها است، در ارتقای تفکر خلاق کودک بکوشید.

موسیقی و فعالیت های حرکتی

موسیقی و فعالیت های حرکتی می تواند به عنوان یکی از راه های مهم پرورش خلاقیت در کودکان مورد استفاده والدین قرار گیرد.

بازی ها

والدین عزیز می توانند با استفاده از بازی های گروهی، نمایش، پیک نیک داخلی و داستان خوانی جهت ارتقای خلاقیت کودک خود گام های مؤثری بردارند.

اسباب بازی ها


والدین عزیز در خرید اسباب بازی های کودک سعی در انتخاب اسباب بازی های واگرا (انواع لگوها) در مقابل اسباب بازی های همگرا (انواع پازل ها) داشته باشند.

در زیر نمونه هایی از تمرین های ارتقای تفکر خلاق در کودک آمده است.

تمرین «چی می بینی؟ چی فکر می کنی؟»

کودک را تشویق کنید به ابرها نگاه کند و از او بخواهید که توصیف کند که چه چیزهایی را می بیند.

ابر آغشته به رنگ را به دیوار بزنید و از کودک بخواهید که بگوید که چه چیزهایی می بیند.

از کودک بخواهید تا ویژگی هایی مانند حالات هیجانی را به اشکال هندسی نسبت دهد.

در آخر به بیان پرسش های باز پاسخ بپردازید سؤالاتی مانند: اگر همیشه شنبه ها باران ببارد، چه اتفاقی می افتد؟ چه می شد اگر خودروها هیچ وقت کهنه نمی شدند؟ اگر یک موش ببینید که در حیات خلوت، گل های مورد علاقه مادرتان را می جود، چه کار می کنید؟ چرا ما با موهای مرتب و شانه شده از خواب بیدار نمی شویم؟ چه اتفاقی می افتد اگر یک اورانگوتان، یک زنبور و یک شبدر در یک جا باشند؟ چه می شد اگر گربه ها پارس می کردند؟ اگر همه کفش های دنیا یک اندازه بودند، چه می شد؟نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
378
تعداد مراکز آموزشی
36
تعداد اعضای سایت
594
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12