کد خبر : 198433
تاریخ انتشار : 6 دی 1395 11:0
تعداد مشاهدات : 344

از نکات کلیدی مربوط به استقلال و اعتماد به نفس کودکان

کودک خلاق تن به قبول ريسک مي دهد1 - نگرش والدین نسبت به نحوه محدودیتهایی که برای فرزندانشان قائل می شوند
2 - والدینی که به بچه ها اعتماد دارند و این حس را به آنان القا میکنند
3 - والدینی که عشق و احترام و تأثیر خود را به وضوح بیان می کنند


جالب ترین کار در دنیا، تلاش هنری یک کودک از مرحله ی طراحی تا اجرا ، تا کامل شدن آثار هنری مفهومی او است ، سعی کنید آثار هنری او را تا مدتی نگهداری کنید تا کودک بداند این اثر تا چه حدی برایتان با ارزش است .


اگر کودک باید قسمتی را مثلاً قرمز رنگ کند بر خلاف طرح ارائه شده آبی رنگ کرد مانع خلاقیت وی نشوید این طرح ها را به عنوان نقطه بنگرید . و هرگز به کودک خود کتابهای رنگ آمیزی و طرح هایی که با وصل کردن نقطه ها به هم به وجود می آیند ندهید این وسایل تأثیر معکوس دارند و به سرعت به آنها وابسته می شوند و نا خود آگاه اعتماد به نفس و لذت ساختن کار را از بچه ها می گیرد والدینی که برای خوشایند کودکشان برای آن نقاشی می کنند همین تأثیر مخرب را دارد در فعالیت های گروهی نباید همه آثار شبیه هم باشند با مداخله هایی شبیه اصلاح کردن ، کمک کردن تفکر خلاق کودک را تضمین می کنیم.

 والدینی که وقت و پولشان را صرف تهیه لوازم هنری و تزئینی می کنند به همان اندازه مانع رشد خلاقیت در کودکشان می شوند که کسانی وقتشان را صرف بریدن صفحات رنگی کتاب یا نقاشی بچه ها به شکل حیوانات می کنند ، والدین ، معلمان و بزرگترها که به نقاشی خود می بالند به علت باورهای ذهنی خود نا خود آگاه ما هم یادگیری و خلاقیت کودک می شوند اگر بزرگسالان به خط خطیها به عنوان یک خط خطی محض یا بدتر از آن کثیفی بنگرند بچه ها آن را به صورت مردد شدن می پذیرند لطفاً ایده های فرزندانتان را در هنر پذیرا باشید و سعی نکنید عقاید ذهنی خود را به آنها تحمیل کنید .

خلاقیت در کودکان و دانش آموزان وآشنايي باخصوصيات دانش آموزان خلاق و نکاتی در مورد پرورش خلاقيت و ايده پردازي  همه کودکان در اطلاع از اينکه دنيا چگونه کار مي کند خلاق هستند. اما در اين ميان به نظر مي رسد بعضي از بچه ها از ديگران خلاق ترند.بعضي از بچه ها خلاقيت را در زمينه هاي خاصي به نمايش مي گذارند.معمولا گفته مي شود که اين بچه ها در زمينه هايي به شد ت خلاق هستند.


پرکينز( Perkins ) (1984 ) به شش ويژگي خاص در اشخاص به شدت خلاق اشاره کرده است . با توجه به نظريه پرکينز کودکان خلاق مترصد زيبايي هستند.کودکان خلاق مي توانند به راحتي مسايل را شناسايي کنند.آنها مسايل را با انعطاف پذيري از ميان برمي دارند.


انديشمندان خلاق ، عيني هستند.آنها نه تنها کارشان را تحليل مي کنند،بلکه به انتقاد ديگران توجه دارند.کودک خلاق تن به قبول ريسک مي دهد؛ از انگيزه فراوان برخوردارست و براي ارضاء نيازهاي شخصي ميل به خلاقيت دارد.


اغلب اوقات اگر کمي وقت و حوصله کنيم متوجه وجود خلاقيت در بچه ها مي شويم . بهترين زمان براي اطلاع از خلاقيت کودکان ، تماشاي آنها به هنگام بازي است. کودک را در حالي که آزادانه و فارغ البال با مواد و اسباب بازيهايش سرگرم بازي است تماشا کنيد.

کودکان خلاق اغلب براي هر يک از وسايل بازي خود موارد استفاده متفاوتي پيدا مي کنند و قبل از اينکه از وسيله اي به سراغ وسيله ديگر بروند از آن به انواع مختلف استفاده مي نمايند.


کودک خلاق اغلب از منابع خود به انواع و اشکال مختلف و گاه حيرت انگيز استفاده مي کند.ممکن است يک جعبه خالي براي کودک خلاق ارزشي به مراتب بيش از بهترين و پيچيده ترين اسباب بازيها داشته باشد.


بزرگترها مي توانند از کودک سوال کنند و بعد به دقت و با حوصله به جوابهايش گوش بدهند.کودکان خلاق اغلب با آب و تاب حرف مي زنند. ذکر جزييات يک ماجرا و به تفضيل سخن گفتن مي تواند نشانه قدرت خيال و تصور زياد باشد .بزرگترها بايد به اين مهم توجه داشته باشند که کودکان خلاق ممکن است رفتارهايي را به نمايش بگذارند که گاه چالش برانگيز هستند .


مولف: نیلوفر کشاورز

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
378
تعداد مراکز آموزشی
36
تعداد اعضای سایت
594
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12