کد خبر : 199331
تاریخ انتشار : 20 دی 1395 12:44
تعداد مشاهدات : 410

مهارتهای نرم در کودکان

در بین مهارتهایی که باید هر کودک بیاموزد ، شاید مهارتهای نرم یا بعبارت بهتر مهارتهای بین فردی از دشوارترین موارد باشند.


هنگامی که کودک پا به این دنیا میگذارد، شروع به برقراری ارتباط با محیط و اطرافیان خود میکند. همچنان که از نظر جسمی و ذهنی رشد و پرورش می یابد، ارتباط او شکل پیچیده تری بخود می گیرد و این روند تا بزرگسالی و سالمندی او ادامه می یابد. پیچیده ترین شکل این رابطه در تقابل او با سایر انسانها نمود می یابد و بیشترین تلاش هر انسان، چه کودک و چه بزرگسال، صرف ارتباط برقرارکردن با افراد دیگر و تفسیر روابطش میگردد.

مهارتهای نرم

مهارتهای بین فردی را اصطلاحا "مهارتهای نرم"  می خوانند. شاید یکی از دلایل این نامگذاری آن باشد که در مقابل مهارتهای تخصصی که فرد در محل کار باید داشته باشد و  به آنها "مهارتهای سخت" می گویند، از عبارت نرم برای مهارت هایی که فرد در مواجه با سایر انسان ها به آن نیاز دارد، استفاده می شود. این مهارت های بین فردی شامل آداب رفتاری، قانع سازی، حل تعارض و ... می باشد. پرورش این مجموعه مهارتها در کودکان، راه زندگی اجتماعی او را هموار میسازد و به انطباق پذیری فرد با جامعه انسانی کمک می کند. بر خلاف بزرگسالان که حتی اگر در این مهارتها ضعیف باشند، با شرکت در دوره های آموزشی سعی میکنند که به خود در توسعه این مهارتها کمک کنند، نمی توان مهارتهای بین فردی را برای کودک تئوریزه کرد و در قالب واحدهای درسی ارایه داد. در عوض والدین و مربیان کودک دنیای بازی و هنر را در اختیار دارند که به شکلی غیر مستقیم این مهارتها در ذهن کودک تعریف کنند و جا بیندازند.

مهارت  حل تعارض با دیگران

بنظر می رسد این مهارت یکی از دشوارترین مهارت هایی که کودک قرار است بیاموزد، کافی است یک بازی پرهیجان گروهی از کودکان را به یاد بیاورید که در اثر دعوا بر سر یک اسباب بازی، کلا به پایان رسیده است.
یکی از اولین و ساده ترین واکنش هایی که پدران و مادران هنگام تعارض کودکان با همبازی ها و خواهر و برادران شان از خود نشان می دهند، دور کردن کودک از محیط تعارض باشد. با اینکه در موارد بروز رفتارهای خشن این مساله حتی ممکن است ضروری باشد، اما در بیشتر مواقع بهتر است که در همان  "موقعیت تعارض"  به کودک کمک کنیم که شیوه رفتار درست را یاد بگیرد و برای حل مشکل تلاش کند.
بعنوان مثال در مواقعی که دو کودک بر سر "یک اسباب بازی خاص" دچار تعارض و کشمکش می شوند، ممکن است والدین یا مربی وارد عمل شده و پیشنهاد دهند که مثلا پنج دقیقه امید با اسباب بازی،  بازی کند و پنج دقیقه بعدی آرش ، و بعد برای نشان دادن قاطعیت خود یک تایمر را روشن کند و به کودک بفهماند که میتوان یک تعارض را خلاقانه حل کرد  و در صورت امکان همه راضی باشند. مطمئنا حذف اسباب بازی مورد نظر و وادار کردن کودک به بازی با شئی دیگر، هرگز این را نخواهد آموخت.

مهارت قانع شدن

اگر شما بعنوان پدر و مادر کودک ندانید که چگونه کودک را برای انجام کاری قانع کنید، احتمالا مجبور خواهید بود که ساعتها جیغ، گریه یا التماس او را تحمل کنید.
شما احیانا موافق هستید که گاهی لازم است کودک بطور مثبتی به انجام برخی کارها وادار شود. مثلا لازم است که برخی روش های متقاعد شدن مثل شنیدن دلایل یا احترام به احساسات دیگران را بیاموزد.
برای کودکان بزرگتر میتوانید با نشان دادن دلایل عدم رضایت خود برای قبول یک خواسته، ، به او بفهمانید این تاکتیک موثر و مثبت نیست و هر زمانی دیدید که برای یک خواسته و رسیدن به آن دلیل درستی آورد ، خواسته او را اجابت کنید.
در آموزش این مهارت لازم است که پدر و مادر احساساتی نشوند و در یک فضای ملایم و با محبت و در عین حال قاطعانه با کودک برخورد کنند که احساس امنیت کودک لطمه نبیند و بچه، مخالفت والدین را مخالفت با "خودش" نبیند.

مهارت آداب رفتار با دیگران

شاید برای شما هم پیش آمده  باشد که در جاهای عمومی یا مهمانی ها از رفتار کودک خود خجالت زده شده باشید. بنابراین لزوم آموزش آداب رفتار اجتماعی به کودکان، بر کسی پوشیده نیست. این مهارت برای کنار آمدن کودک با اجتماع و پذیرش او در جمع دیگران بسیار اساسی است.
در بسیاری از مواقع علت ضعف رفتاری کودک این است که از تشخیص موقعیت و بروز رفتار درست، ناتوان است و نمی داند چگونه رفتاری منطبق با شرایط پیش آمده نشان دهد.
بعنوان مثال اگر کودکی در فضای رستوران می دود و بلند بلند میخندد و حرف می زند، علت آن لجبازی با والدینش نیست، بلکه علت آن است که نمی داند در چنین محیطی قواعد رفتاری چیست . در اینگونه مواقع باید شرایط را با طرح سوالاتی برای او تجزیه و تحلیل کنید. مثلا بپرسید:" این مکان چه فرقی با جاهای دیگر دارد؟" و یا اینکه " افراد با صدای آهسته حرف می زنند یا با صدای بلند؟"
فقط با تحلیل مداوم شرایط گوناگون است که می توانید ذهن کودک را برای پذیرش آداب مورد قبول و مرسوم جامعه، آماده و  یاری کنید.مولف و گردآورنده : نیلوفر کشاورز


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
378
تعداد مراکز آموزشی
36
تعداد اعضای سایت
594
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12