کد خبر : 212271
تاریخ انتشار : 31 خرداد 1396 11:18
تعداد بازدید : 6101

گزارش نخستین جشنواره هنر و خلاقیت تبیان

جشنواره «هنر وخلاقیت» رويدادي در راستای تقویت مهارت های دست ورزی و پرورش خلاقیت دانش آموزان سطح دبستان برگزار گردید

جشنواره «هنر وخلاقیت» رويدادي در راستای تقویت مهارت های دست ورزی و پرورش خلاقیت دانش آموزان سطح دبستان برگزار گردید،و طي آن مخاطبین رده سنی 6 تا 12 سال(پیش دبستانی تا ششم دبستان) ضمن آشنایی با طرح ملی هنر و خلاقیت، اقدام به تولید آثار هنری نمودند  و از طریق سایت هنر مدرسه  آثار خود را بارگذاری کردند.

اردیبهشت ماه 1396 همزمان با برگزاری جشنواره پروژه های دانش آموزی شاهد برگزاری جشنواره در سالن همایش بین المللی دانشگاه شهید بهشتی تهران بودیم.

هدف از برگزاری این جشنواره، كيفيت بخشيدن به فرايند آموزش هنر و پرورش خلاقیت، با استفاده از تکنیک های هنر، خلاقیت و تولید آثار هنری خلاقانه و مطلوب و همچنین  انتخاب راه هاي بهره گيري مناسب  از توانایی های دانش آموزان برای تولید آثارخلاقانه بود

در این راستا  شناسايي استعدادهای بالقوه دانش آموزان و ایجاد زمینه مناسب، جهت نوآوري در روش انتقال مفاهیم و کاربردی کردن هنر در آموزش های ابتدایی مورد توجه خاص تیم جشنواره و مربیان و اساتیدی قرار گرفته بود

 انتخاب موضوعات کاربردی و خاص با بهره گیری از روش های ایده پردازی و  تقویت مهارت نقاشی و رنگ آمیزی، مهارت تا کردن و اریگامی، مهارت برش و حجم سازی، مهارت زیبانویسی دانش آموزان، با هدف تولید آثار هنری خلاقانه از مواردی بود که اساتیدی همچون آقای تبریزی  به صورت جدی با تشکیل کارگاه ها و تورهای هنر و خلاقیت در بین مربیان و دانش آموزان ترویج دادند و برای بگزاری جشنواره از ان بهره بردند.

 

موضوع  نخستین جشنواره هنر و خلاقیت،  «من، هنر، ایران» است  که ماجرای دانش آموزی است که با گشت و گذار در ایران زمین، ضمن آشنایی با فرهنگ و هنر و هویت ایرانی –اسلامی خود، اقدام به ساخت نمونه هایی از این جلوه های بی بدیل نموده است.

بنابر همین موضوع آثاری با مشخصات زیر جمع آوری شد :

     آثار طراحی، نقاشی و یا تکنیک هایی از آن ها در خصوص منابع طبیعی و میراث فرهنگی ایران عزیزمان همچنین  آثار حجمی و کاردستی از میراث فرهنگی کشور(مساجد، پل ها ،کاخ ها و ساختمان ها، میادین و محوطه های تاریخی) و  صنایع دستی (قالی و زیر اندازها-صنایع دستی چوبی-صنایع دستی فلزی-پوشش ها، رودوزی ها و لباس های مناطق مختلف و عشایر)آثار زیبانویسی و خوشنویسی از شعرا و نویسندگان به نام ایران                

    مخاطبین جشنواره در رده سنی 6 تا 12 سال (پیش دبستانی تا ششم دبستان) بودند که هر کدام از آنان می توانستند به صورت فردی یا گروهی حداکثر 3 اثر در سایت  جشنواره ثبت نمایند. قالب آثار باید در زمینه های : زیبانویسی، طراحی و نقاشی، حجم و کاردستی می بود.                                                                                                                                                                           

کلیه آثار دریافتی از طریق سایت هنر مدرسه، از زمان ارسال و تایید نهایی در سایت قابل مشاهده  برترین آثار، پس از نظر نهایی هیأ ت داوران، بررسی تعداد بازدید، نظرات کاربران و پسند عموم انتخاب  و معرفی  شد.

همزمان با رونمایی سایت در هفته کودک مهرماه سال 95 جشنواره هنر و خلاقیت رسما کارخود را آغاز نمود و ثبت نام و دریافت آثار از همزمان شروع شد و تا آخر فروردین ماه 96 ادامه داشت  .

در این مدت بیش از 2000 اثر دانش آ موزی از طریق سایت توسط مراکز و همچنین به صورت شخصی دریافت و بارگذاری  شد شایان ذکر است مراکز استانی حضور فعالی  در جشنواره داشتند. 

این جشنواره پس از ارسال فراخوان پیش تر از این اقدام به ثبت نام و دریافت اثر از طریق سایت نموده بود . ثبت نام رسمی جهت جشنواره، از مهر ماه آغاز شد .

پس از جمع آوری آثار در سایت و بررسی و تایید آن  در مرحله داروی اولیه آغاز شد و همزمان با آن فراخوان دریافت آثار به صورت فیزیکال شروع شد همچنین در این زمان تماس با مراکزی که آثارشان در مرحله اولیه داوری مورد توجه ویژه  قرار گرفته بود آغاز شد تا  آثار برای داوری مرحله دوم ارسال شود در این زمان تعدا کثیری آثار به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که بعضا بر روی سایت بارگذاری نشده بود که  اینگونه آثار در بخش دیگری مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت اما برترین های جشنواره تماما از آثار ارسالی در سایت انتخاب شدند .

شایان ذکراست آثار برگزیده نهایی که حدودا شامل 1200 اثر بود در خلال برگزاری جشنواره در مورخ 14 و 15 اردیبهشت ماه  در  معرض دید عموم قرار گرفت و با استقبال عموم و علاقمندان و شرکت کنندگان مواجه گردید و موردداوری حضوری داوران قرار گرفت  و برگزیدگان نهایی از طریق نظر سنجی نیز در این بخش معرفی شدند

 

مراسم اختتامیه  با حضور دانش آموزان و خانواده ایشان در سالن علامه طباطبایی دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزارشد و سی نفر برتر در این بخش معرفی شدند و لوح باد بود و جوایزیبه ایشان تقدیم گردید .

در خلال برگزاری اختتامیه سر کار خانم فطیر خورانی دبیر جشنواره، گزارشی از انجام مراحل کار و الزامات برگزاری جشنواره را  بیان نمودند و همچنین در ادامه جناب آقای تبریزی استاد و مروج این طرح در مدارس و مراکز آموزشی با طرح سوالاتی از حضار سخنرانی ایراد کردند .

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12