کد خبر : 226053
تاریخ انتشار : 8 آذر 1396 9:24
تعداد بازدید : 3785

رفتار ایمن عابر پیاده

در چرخه ترافیک کودکان آسیب پذیرترین عابران پیاده به شمار می روند که به دلیل انرژی بالا و بازیگوشی با خطرات زیادی روبه رو هستند.نقش کودکان در ترافیک به طور عمده بیشتر به عنوان عابر پیاده بوده که رفتارهای خطرناک آن ها شامل دویدن ناگهانی در خیابان، رها کردن دست بزرگ ترها هنگام عبور از خیابان، بی توجهی به محل عبور و چراغ راهنمایی، بازی و شوخی در خیابان، عدم توجه به جهت حرکت خودروها و... آن ها را در معرض آسیب قرار می دهد.

کودکان به دلیل آگاهی کمی که از مفهوم خیابان و خطرات تصادف و مجروحیت دارد به توصیه های والدین توجه چندانی ندارند.

از طرفی با توجه به ذهن پویا و توانایی یادگیری بالای کودکان، آموزش های ترافیک به صورت رسمی و غیر رسمی در خانه، مهدکودک و مدرسه ضروری است.

کودکان زیر چهار سال می توانند روی یک جنبه از کارهایی که به آن ها ارائه می شود متمرکز شوند اما با بالا رفتن سن کودک امکان تمرکز همزمان روی چند قسمت برای او بیشتر می شود. آگاهی تدریجی و آموزش های غیر رسمی کودکان با خطرات عبور و مرور از خیابان به وسیله نقاشی، بازی و شعر و آشنا کردن آن ها با خط عابر پیاده، چراغ راهنمایی رانندگی و محل های امن برای عبور از خیابان توسط والدین بهترین نوع آموزش است.

بعد از خانواده مهد های کودک و پیش دبستانی ها محل آموزش رفتارهای ترافیکی کودکان هستند.

کودکان زیر هفت سال با آموزش های غیررسمی ارتباط بهتری برقرار می کند و آن ها ظرفیت حافظه کمتری دارند و در پردازش اطلاعات تفاوت هایی با بزرگسالان دارند در نتیجه آگاهی دادن تدریجی و آموزش اینکه در چه مواقعی چه کاری انجام دهند بسیار مهم است.

با ورود کودک به دبستان بازی گوشی کودکانه، شوخی با همکلاسی ها، افزایش مسافت خانه تا مدرسه و ... او را با خطرات بیشتری مواجه می کند که توجه بیشتر والدین و آموزش های مناسب در مدارس را می طلبد.

برای کودکان زیر هشت سال عبور از خیابان، تشخیص فاصله از خودرو و تخمین زمان رسیدن به آن دشوار است،کودکان تنها به آن چه در میدان دیدشان است توجه می کنند و نسبت به خودروهایی که از پشت سر به آن ها نزدیک می شود بی توجه هستند.

آموزش هایی که باعث ایمنی کودکان در برابر سوانح رانندگی می شوند می تواند در موارد زیر خلاصه شود:

کمربند ایمنی: آموزش استفاده از کمربند ایمنی هنگام نشستن در ماشین از اهمیت زیادی برخوردار است و مشاهده رعایت آن توسط والدین نیز بر آموزش بهتر تاثیر می گذارد.ایست قبـل از ورود بـه خیابـان: کودکان باید این مساله را درک کنند که نمی توانند بدون مشاهده دو طرف خیابان به آن وارد شوند و امکان آسیب دیدن آنها با این رفتار زیاد است.

اسـتفاده از پـل هـوایی : استفاده از پل عابرپیاده در مکانهایی که امکان این عبور وجود داردضروری است و باید به کودکان تذکر داده شود که به هیچ وجه در جاهایی که پل عابر پیاده وجود دارد از عرض خیابان عبور نکنند.

عبـور از محل خطهای کشی عابر پیاده: معنی خط کشی محل عبور عابر پیاده را برای کودکان توضیح دهید و از آنها بخواهید هنگامی که می خواهند از عرض خیابان عبود کنند حتما از روی خط کشی ردشوند.

تشریح نحوه بیرون آمدن از پشت ماشـین پـارک شـده کنـار خیابـان: یکی از خطراتی که همواره کودکان را در پیاده رو ها تهدید می کند ماشین هایی هستند که در حال بیرون آمدن از پارکینگ هستنو کودکان باید درک درستی از دید راننده داشته باشند و متوجه باشند که ممکن است به خاطر کوتاهی قدشان در آیینه راننده دیده نشوند و آسیب ببینند.

توضیح معنی  تابلوهـای راهنمـایی و رانندگی: یادگیری مفاهیم تابلوهای راهنمایی و رانندگی می تواند برای جلوگیری از آسیب دیدن کودکان موثر باشد.

برای آموزش بهتر به کودکان و نهادینه شدن مفاهیم راهنمایی و رانندگی می توان از روش های زیر استفاده کرد:

بازی و نمایش در محیط شبیه سازی شده:

اگر ساعاتی در مدارس صرف آموزش مفاهیم و قوانین راهنمایی و رانندگی شود می تواند برای کودکان جذاب باشد و باعث یادگیری بهتر کنار همسالان گردد.

استفاده از هنر نقاشی:

نمایشگاه ها و مسابقات نقاشی با موضوع قوانین راهنمایی و رانندگی میتوانددریادگیری بهتر کودکان موثر باشد.

استفاده از علایم در مدرسه:

تابلوهای راهنمایی و رانندگی را می توان بانصب درراهروها و کلاسهای مدرسه درذهن کودکان جای داد.

بازی های کامپیوتری و انیمشن:

استفاده ازبازی های کامپیوتری و انمیشن با موضوع راهنمایی و رانندگی برای کودکان جذاب استو آنها به خوبی مفاهیم را از شخصیت های دوست داشتنی بازی ها و انیمیشن ها فرا می گیرند.والدین و مربیان می توانند با آموزش مفاهیم راهنمایی و رانندگی به کودکان آنها را در کودکی ایمن از خطرات نگه دارند و در ضمن برای آینده شهروندانی آگاه و آموزش دیده و رانندگانی قانون مند تربیت کنند.

 

منابع:

سلامت نیوز، خبرگزاری موج

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12