کد خبر : 237844
تاریخ انتشار : 8 اردیبهشت 1397 10:4
تعداد مشاهدات : 250

خدا را چگونه به بچه معرفی کنیم ؟

پرسش درباره خدا، يكي از دغدغه هاي بشر از سنين كودكي تا بزرگسالي است و پاسخ به آن نه تنها يك ضرورت است، بلكه نقش مؤثري در رشد شخصيت و رفتار فردي و اجتماعي افراد دارد.


ما ممکن است با سوالاتی درباره اینکه خدا چه رنگی است؟ خدا کجا زندگی می کند؟ خدا از کجا آمده و چکار می کند؟ از سوی کودکان مواجه شویم ولی نباید طوری به این سوالات پاسخ دهیم که از حد توان فکری کودکان فراتر باشد. در این موارد صادقانه باید بگوییم ما هم خیلی از پاسخ ها را نمی دانیم.

لازم است برخی از پرسش های بچه ها را با دقت به آینده موکول کنیم. خیلی از سوالات بچه ها بر اساس شنیده های آن ها از محیط مطرح می شود و اصلا سوال خود بچه ها نیست. در این موارد هم باید اجازه بدهیم سن بچه ها بالاتر برود و بعد به آن ها پاسخ دهیم. باید ریشه سوال های کودکان را پیدا کنیم، مثلا ممکن است سوال کردن درباره خدا برای جلب توجه باشد. گاهی ممکن است به خاطر نیاز به آرامش به سمت خدا روی آورده باشند و سوال بپرسند. مثلا احساس کنند که امنیت شان به خطر افتاده باشد. باید بدانیم از چه چیزی نگران هستند؟ برای چه می ترسند و چه مشکلی پیدا کرده اند. گاهی هم ممکن است به دنبال یک تکیه گاه باشند، می خواهند بدانند که تکیه گاه قوی و بزرگ کیست؟ چیست؟

 كودكان در سنين 6 تا 9 سالگي مي كوشند تا خدا را متفاوت از انسان بيان كنند. همچنين برخي از آنان خدا را موجودي نامريي و به صورت شعله آتش يا نور تصور مي كنند، ولي هنوز اعتقاد به ديده شدن خدا در اذهان آنان وجود دارد.

والدين و كنجكاوي كودكان

در روايتي «فردي پسر 5 ساله خود را نزد امام جعفر صادق(ع) برد و گفت: «اين بچه مرا كلافه كرده و دائم از من مي پرسد كه خدا را به من نشان بده !و من هنوز نتوانسته ام پاسخ او را بدهم.»

امام صادق(ع) فرمودند: «اين كار تو نيست!» سپس بدون اين كه كودك متوجه شود، دستور دادند مقداري قند را در آب حل كرده و بياورند.

وقتي آب قند آماده شد، «امام رو به كودك فرمودند: پسرم بنوش!

آن گاه از او سؤال كردند: «چه مزه اي مي دهد؟»

كودك گفت: «شيرين است.»

ايشان سؤال كردند: «چرا شيرين است؟»

كودك گفت: «حتماً ماده شيريني داخل آن است.»

امام(ع) از كودك خواستندآن ماده را نشان دهد. كودك گفت: «ديده نمي شود.»

امام سؤال كردند: «پس از كجا متوجه شدي كه شيرين است؟»

كودك پاسخ داد: « از مزه اش فهميدم كه چيز شيريني در آب حل شده و موجب شيريني آن گرديده است.»

امام صادق(ع) او را تحسين كردند و فرمودند: «خدا هم در اين عالم حضور دارد و همان لذت هايي كه از مشاهده كوه، دشت، طبيعت، خوراكي ها و نوشيدني ها و... مي بري، نشان دهنده حضور خالق اين زيبايي ها يعني خداست كه با چشم نمي توان ديد، ولي حضورش را مي توان درك كرد.»

نکته:

تصور کودک از خدا متاثر از تصویری است که از پدر و مادرش دارد. رابطه بین پدر و مادر و رابطه خانواده در این زمینه مهم است. هر تصویری که کودک از پدر و مادر پیدا کند تا شش سالگی تثبیت می شود.

خدا چقدر مهربان است؟

 می توانید بگویید مهربانی خداوند شبیه وقتی است که مادرت تو را با عشق در آغوش می کشد یا زمانی که با ملایمت موهایت را نوازش می کند و برایت کتاب داستان می خواند؛ شاید حتی از این هم مهربان تر! شما به آسانی تجربه کودک را از مهربانی برای او تداعی کردید و به این شکل حالا او می تواند درکی نسبی از مهربانی خداوند داشته باشد.

و اما پرسش و پاسخ کودک و  والدین:

مامان خدا چقدر بزرگه ؟

من نمی دونم چقدر بزرگه ولی می دونم که هیچ چیز در عالم بزرگتر، قوی تر و بهتر از او نیست . او از خانه ما وحتی از خورشید هم بزرگتره و همه آفریننده های خودشو دوست داره .

آیا خدا می تونه منو ببینه و حرف هامو بشنوه ؟

آنچه برای کودک مهم است درک حضور خدا در ارتباط با خود و مشکلات شخصی اوست . آن ها بیشتر دنبال این سئوال هستند که آیا خدا می تونه آن ها را دنبال کنه یا اینکه اگه کار بدی کردند می تونه آن ها را ببینه ؟

برای پاسخ به این سئوال منظره ای را که شامل کوه و دشت و جنگل و… است را به او نشان دهید و بگویید تو الان قادری همه این جا ها را ببینی نه؟ خدا هم به همین شکل می تونه همه ما ها را ببیند .

ما چرا صدای خدا رو نمیشنویم ؟

به او بگویید همانطور که گوینده تلوزیون صدای ما را نمی شنود.

خدا از کجا آمده ؟ اگر خدا همه چیز را خلق کرده خالق او کیست ؟ آیا خدا پیر نمی شه ؟ آیا خدا نمیمیره ؟

هیچ کس خدا را خلق نکرده و خدا همیشه وجود داشته و هیچ وقت پیر نمی شه و همیشه زنده است .

چرا خدا آدمارو می کشه ؟

ما قادر نیستیم به تمام سئوالات پاسخ بدهیم البته داشتن سئوال امر نادرستی نیست ولی پاسخ دادن به آن ها ممکن است نیاز به زمان طولانی تری داشته باشد و ما نباید مایوس شویم .

در خصوص سئوالات فلسفی که کودک از شما سوال می کند می توانید بگوید :

این سئوال خوبی هست و سال هاست که دانشمندان دنبال پیدا کردن جواب این سوال هستند . تو می تونی وقتی بزرگ شدی کتاب های زیادی بخونی شاید بتونی پاسخ این سئوال را پیدا کنی .

 

منابع: نمناک، نی نی بان، فرزند پروری


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12