کد خبر : 243220
تاریخ انتشار : 6 شهریور 1397 15:5
تعداد بازدید : 394

تکنیک ایفای نقش

کودک در ایفای نقش خود باید اجازه دهد تصورات، خیالات و اطلاعات قبلی اش فراتر از "من" طبیعی و محدودش حرکت کند. اجرای نقش های متنوع و متضاد باعث می شود پیش فرض ها و الگوهای ذهنی پنهان و غلط فرد، کم رنگ تر و نهایتا شکسته گردد.
 

این تکنیک بر اساس یکی از اصول مذهب ذن بودایی شکل گرفته است. تکنیک ایفای نقش یک روش خلاق ،شاد و پر نشاط برای کلاس درس خواهد بود.در این روش از دانش آموزان می خواهیم خود را در قالب نقش های متفاوت در نظر گرفته و در این نقش جدید رفتار کنند.مثلاً می توان از بچه ها خواست خود را به جای یک فروشنده ی مغازه در نظر گرفته و اجناس و کالاها را معرفی کرده و معرفی کرده و بفروشند.این روش کمک می کند تا بچه ها بتوانند در الگوهای مختلف خود را مجسم کرده و با تصویر ساز و یا تعریف نقش جدید برای خود،از نبوغ و خلاقیت خود استفاده کرده و در موقعیت های جدید ایفای نقش کنند.

 

تمرین شماره یک:

بچه ها را در حیاط مدرسه جمع کنید و از آن ها بخواهید به چند گروه تقسیم شوند.سپس هر گروه برا ی اجرای یک نقش با مجموعه ای از نقش ها تمرین کنند.مثلا عده ای از آن ها می توانند به تهیه یک گزارش ورزشی از حوادث فوتبال یک هفته ی کشور مشغول شوند و آن را در قالب یک برنامه تلویزیونی ارائه دهند (الگو برداری از برنامه نود عادل فردوسی پور یا ورزش و مردم از شبکه ی یک ،برنامه بهرام شفیعی).عده ی دیگری می توانند نقش یک گروه پزشکی را ایفا کنند که هدف آن ها نجات جان بیماران است.گروه سوم هم می توانند یک گروه آتش نشان را ایفا کنند که برای خاموش کردن آتش و اطفا حریق به مکان های مختلف می روند.سپس می توان یک گروه ناظر هم تشکیل داد تا کار گروهی بچه ها را مورد بررسی و نقد قرار دهند.

 

تمرین شماره دو:

می توان برای بچه ها یک داستان کوتاه از یک نویسنده معروف را تعریف کرد  و از آن ها خواست در قالب دو یا سه گره به شیوه های مختلف آن را اجرا کنند.می توان از بچه ها خواست تا با کمک پدر و مادرها داستان هایی را انتخاب کرده و در کلاس اجرا کنند.


تمرین شماره سه: (ویژه والدین)

 در دو مرحله به صورت تئاتر اجرا می کنید. در مرحله اول والد در نقش خودش به عنوان پدر یا مادر هست  و فرد دیگری نقش کودک  را بازی می کند. در مرحله دوم والد به عنوان کودک ایفای نقش می کنم و فرد دیگر به جای من به عنوان پدر یا مادر بازی خواهد کرد. به این ترتیب دقیق تر و بیشتر با احساسات و افکار خود و کودک تان آشنا شده و به احتمال زیاد نکاتی از ضعف ها و قوت هایتان را درک کرده اید. لذا مجدد به سراغ نوشته هایتان می روید و آن ها را اصلاح می کنید. شاید لازم باشد باز ایفای نقش کنید و نوشته هایتان را اصلاح کنید؛ بنابراین کار را آنقدر تکرار می کنید تا در حین اجرای تئاتر دو مرحله ای احساس آرامش کافی از برخورد هم دلانه داشته باشید. بهترین افراد برای ایفای نقش، والدین هستند که از حالات و شرایط کودک به خوبی خبر دارند. بعد از پدر و مادر افراد نزدیک تر و در نهایت دیگر افراد می توانند کمک کنند. البته شاید در ابتدا این کارهای ساده، مسخره یا بیهوده به نظر برسد ولی باید بدانید، این روش ها بهترین و سریع ترین پیشرفت ها را به ارمغان آورده است. اجرای تئاتر گونه به تدریج هماهنگی و توانایی های احساسی، فکری، کلامی و رفتاری والدین را بیشتر و آن ها را آماده ورود مناسب تر و موفق تر به دنیای واقعی رابطه با کودک می کند. دنیایی که لحظه لحظه آن ارزشمند و مهم است و باید با آمادگی و دقت در آن حضور فعال داشت.

 

منابع:

Creativityngo، newdesign، دکتر امیر محمد شریف روزنامه خراسان/خراسان رضوی – مورخ دوشنبه ۱۳۹۲/۱۲/۰۵ شماره انتشار ۱۸۶۳۲

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12