کد خبر : 249155
تاریخ انتشار : 6 آبان 1397 10:13
تعداد بازدید : 1851

کودکان حساس

کودکان حساس آنتن هایی قوی برای شناسایی تغییرات ظریف در تغییر حالات افراد اطراف خود دارند. از طرفی این قابلیت برای آن ها خوب است، زیرا باعث می شود بتوانند خود را با رفتارها و احساسات افراد دیگر وفق بدهند.
طغیان های کودکان حساس و زود رنج از 30 ثانیه تا چند دقیقه یا چند ساعت طول می کشند. اگر چه این طغیان ها بخشی از بزرگ شدن و فرایند رشد کودک است، اما گاهی اوقات مقابله با یک کودک حساس و زود رنج می تواند باعث سرخوردگی شما شود.

راهکارهای  مقابله با کودکان بسیار حساس و زود رنج:

1. مراقب نشانه های اولیه باشید.

کودکتان را به منظور آگاهی زود هنگام از شکست عاطفی اش، از نزدیک رصد کنید. کودکتان معمولاً یک یا چند نشانه اولیه زیر را تجربه خواهد کرد.

  • ناله کردن
  • بی قراری کردن های بسیار
  • خواهش و التماس کردن
  • رنجیدن و برانگیخته شدن
  • سکوت محض

با اشاره به نشانه های اولیه کودکتان، برای مثال: «داری ناله می کنی» یا «تو بی قرار هستی»، برای آگاه کردن و منحرف کردن توجه وی استفاده کنید.

2. به کودکتان اجازه دهید، به واقعیت برگردد.

چه در خانه یا در ملاء عام، به کودکتان اجازه دهید تا به اوقات تلخی خود ادامه دهد. فقط با ثبات و قاطع باشید و به وی اجازه دهید تا احساس کند که تحت کنترل شما نیست. کودکتان به زودی احساس خستگی خواهد کرد و بعد از چند دقیقه به واقعیت بر می گردد.

3. علت را بیابید.

بعد از یک بحران عاطفی با کودکتان گفتگو کنید تا علت عصبانیت، غمگینی و یا برانگیخته شدن وی را دریابید. به کودکتان اجازه دهید تا راهی را که پیش از بحران احساس می کرده، درست است، توصیف کند. این کار به وی کمک می کند تا بفهمد که باید نشانه های بیشتری را برای تحت کنترل در آوردن اوضاع در نظر بگیرد.

4.راه های خلاقانه ای بیابید.

شما می توانید به همراه کودکتان راه های خلاقانه ای برای رسیدگی به این موضوع بیابید. کودکتان باید سعی کند، احساساتش را به منظور کاهش کج خلقی ها، با یک رویکرد نوآورانه، اداره کند. از وی بخواهید که هر زمانی که احساس اوقات تلخی از خود بروز داد، برای عذرخواهی از شما، نقاشی بکشد. کمک کردن به کودکتان برای مقابله با احساساتش به وی اجازه می دهد تا بداند شما همیشه در کنار او هستید.

5.یادداشت کنید.

روزها و زمان هایی را که کودکتان بسیار حساس و زود رنج است، یادداشت کنید. درباره وقایعی که این رفتار را در کودکتان مشتعل می کند، بنویسید. این کار به شما کمک می کند تا از انجام آن ها در آینده خودداری کنید. برای مثال: مکان های شلوع، مانند: سینما یا فروشگاه مواد غذایی، می تواند کودکتان را تحریک کند، لذا یادداشت کردن این نکته باعث می شود، به یاد بسپارید که از آمدن به چنین مکان هایی با کودکتان اجتناب کنید.

6. حواس کودکتان را پرت کنید.

هر زمان احساس کردید که کودکتان در حال طغیان احساسی است، می توانید فعالیت هایی انجام دهید تا احساس وی را منحرف کرده و او را آرام تر کنید. پرت کردن حواس به کودکتان کمک می کند تا توجه اش را بر روی چیز دیگری متمرکز کند.

7.به کودکتان اطمینان بدهید.

هنگامی که شما بعد از یک طغیان احساسی و رنجش خاطر با کودکتان صحبت می کنید، باید به او اطمینان بدهید که احساسات او طبیعی است و هیچ چیز بدی در این رابطه وجود ندارد. شما می توانید به او بگویید که در هنگام خشم یا ناراحتی نباید به خودش و دیگران آسیبی برساند.

8. انتخاب های کودکتان را محدود کنید.

معمولاً هنگامی که به کودکان انتخاب های زیادی بدهید، آشفته می شوند و ممکن است همه گزینه ها را تقاضا کنند. به کودکتان انتخاب های محدودی بدهید. برای مثال برای میان وعده به وی سه گزینه شیر، موز و سیب را پیشنهاد دهید و انتخاب را به او واگذار کنید.

9. از ۱۰ دقیقه قبل برنامه را به کودکتان اطلاع دهید.

از قبل برنامه بیرون رفتن را به کودکتان اطلاع ندهید، چرا که وی ممکن است مجالی برای ایجاد کج خلقی داشته باشد. در عوض، ۱۰ دقیقه پیش از شروع برنامه، موضوع را به کودکتان اطلاع دهید، بدین ترتیب وی فرصت کمتری برای واکنش نشان دادن دارد.

10. گهگاه به کودکتان اجازه دهید، طغیان کند.

به جای سرکوب طغیان های کودکتان، به وی اجازه دهید، گهگاه احساساتش را بیرون بریزد. این کار تا حد زیادی وی را آرام می کند. به او اجازه دهید، ناله کند، فریاد بزند یا گریه کند، چرا که این کار به او کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشد. سپس او را در آغوش بگیرید.

منابع:

توتویو، شهروند فردا

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12