کد خبر : 249264
تاریخ انتشار : 12 آبان 1397 10:1
تعداد بازدید : 1618

8 اثر منفی مقایسه کودکان با یکدیگر و روش های جایگزین آن

هر کودکی استعدادها، علایق، سرعت یادگیری و نقاط قوت متفاوتی دارد. بنا براین، والدین با رفتارشان می توانند اعتماد به نفس و عزت نفس کودک خود را بسازند یا تخریب کنند.
مقایسه یک روش متداول برای تعیین عملکرد کودکان است. شما ممکن است نمره فرزندتان را با سایرین مقایسه کنید و سپس نتیجه گیری کنید که عملکرد تحصیلی وی «معمولی»، «خوب» یا «عالی» است. مسلماً هدف شما از این کار ضربه زدن به کودکتان نیست، اما شما ندانسته این کار را انجام می دهید. مقایسه کودکتان با دیگران، یک عمل بی فایده است و شما و فرزندتان را دچار استرس می کند، اما شاید مقاومت در برابر آن برای شما دشوار باشد. از این رو در ادامه به بیان اثرات منفی مقایسه کردن و همچنین روش های جایگزین آن می پردازیم.

اثرات منفی مقایسه کودکتان با دیگران

1. استرس: اگر شما به طور مداوم کودکتان را با دیگران مقایسه کنید، او بار سنگینی را بر دوش خود احساس می کند. وظیفه شما تحت فشار قرار دادن، مضطرب کردن و بی خواب کردن کودکتان نیست. اگر چیزی وجود دارد که کودکتان را اذیت می کند، به طوری که عملکردش را تحت تاثیر قرار می دهد، بنشینید و با وی گفتگو کنید و راه حلی بیندیشید.

2. عزت نفس پایین: کودکتان به این اعتقاد می رسد که دیگران بهتر از او هستند و او قادر نیست عملکرد خوبی داشته باشد و یا مطابق انتظارات والدینش زندگی کند. این احساس برای رشد شخصیت و تحصیلی کودکتان بسیار مضر است.

3. خود باوری پایین: اگر کودکتان علی رغم تلاش هایش بشنود که برای عملکرد بهتر باید از دیگران پیروی کند، اعتماد به نفسش تخریب می شود و باور به خود را از دست می دهد.

4. خجالتی بار آمدن: اگر کودک شما از طریق مقایسه شدن، به طور متناوب مورد تمسخر و طعنه قرار بگیرد، از حضور در موقعیت های اجتماعی و تعامل با مردم اجتناب می کند.

5. ایجاد نگرش بی خیالانه: اگر استعداد ها و یا دستاوردهای کودک شما به طور مرتب نادیده گرفته شود، او حتی ممکن است دیگر خود را برای راضی و خشنود کردن شما به زحمت نیاندازد، چرا که شما به طور واضح از دستاوردهای کودکان دیگر حمایت می کنید.

6. استعدادهای سرکوب شده: کودک شما زمان زیادی را صرف نقاشی کشیدن می کند، اما شما ترجیح می دهید او را به کلاس بدمینتون بفرستید. در این صورت کودکتان با یک دو راهی مواجه می شود. اگر وی در نقاشی استعداد داشته باشد و فقط با نیمی از انگیزه و خواست درونی خود به کلاس بدمینتون برود، او ممکن است امتیاز خیلی خوبی کسب نکند. در نهایت استعداد نقاشی او نیز اجازه رشد و شکوفایی نخواهد داشت و از دست خواهد رفت.

7. فاصله گرفتن از شما: اگر شما کودکتان را با خواهر یا برادر، عموزاده ها، دوستان و همسایه ها مقایسه کنید، وی متوجه می شود که یک چیز غیر قابل قبول در موردش وجود دارد و شما از این بابت ناراضی هستید. بنابراین شما به منبعی جهت صدمه زدن به او تبدیل می شوید و او سعی می کند فاصله اش از شما را حفظ کند. این امر سبب می شود که کودکتان، احساس ناامنی کند و اعتمادش به شما را از دست بدهد و این اتفاق همچنین ممکن است منجر به بروز مشکلات رشدی و رفتاری در دوران بلوغ وی شود.

8. افزایش رقابت خواهرانه- برادرانه: هنگامی که شما کودکتان را با خواهر یا برادرش مقایسه می کنید، به جای آن که آن ها را ستایش کنید، کودکتان به طور پنهانی نفرت نسبت به خواهر یا برادرش را شروع می کند. این کار همچنین ممکن است به رفتار پرخاشگرانه، دعوا، دست انداختن و حتی کتک کاری با دیگران منجر شود. شما همچنین این پیام را به کودکتان می دهید که عملکرد بهتر، دوست داشتنی تر و مطلوب تر است. در نتیجه، کودکتان ممکن است شروع به تحقیر خود کند.

روش های جایگزین مقایسه کردن کودکتان با دیگران

به جای مقایسه معیارهای دیگری داشته باشید: از تلاش کودکتان قدردانی کنید، حتی اگر او در امتحان اخیرش تنها 2 نمره پیشرفت کرده است. این کار اعتماد به نفس او را افزایش می دهد.

کودکتان را به مقابله با ضعف هایش تشویق کنید: اگر کودکتان نیاز به کمک دارد، از او حمایت کنید.

نقاط قوت کودکتان را ستایش کنید: از هر کاری که کودکتان به خوبی انجام می دهد، قدردانی کنید.

از کودکتان انتظارات غیر واقع بینانه نداشته باشید: اگر کودک شما می خواهد یک نویسنده بشود، او را مجبور نکنید که یک مهندس بشود. او ممکن است زرنگ و باهوش باشد، اما فاقد استعداد و علاقه برای موفقیت در هر زمینه ای باشد.

از کودکتان بی قید و شرط حمایت کنید و به او عشق بورزید: اگر کودک شما نتوانست نمره خوبی بگیرد، در او احساس شرمندگی ایجاد نکنید و همیشه از او حمایت کنید. با کودکتان گفتگو کنید و او را به تلاش بیشتر تشویق کنید و همیشه از تلاش هایش در جمع قدردانی کنید.

به خاطر داشته باشید که هر کودکی منحصر به فرد است و علاقه مندی ها و نقاط قوت و ضعف متفاوتی دارد. بنابراین از کودک خود به اندازه توانایی ها، استعداد ها و علایقش انتظار داشته باشید.منابع:

شهروند فردا

وب سایتbeing the parent


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12