کد خبر : 250425
تاریخ انتشار : 11 آذر 1397 10:22
تعداد بازدید : 2705

مهارت های هنری و نوشتاری کودک چه نکاتی را افشا می کنند؟ (بخش دوم)

هنر، اولین زبان کودکانی است که در شرف یادگیری خواندن و نوشتن هستند.


به چشم یک هنرمند نگاه کنید

هنر نوعی دیدگاه به افراد می دهد. دیدگاهی که از چشم یک هنرمند به دنیا نگاه می کند و به کودکان برای خلق آثار هنری و داستانی الهام می بخشد. نگاه کردن به دنیای اطرف به این سبک به معنی داشتن نگاهی متفاوت است.

 • هنر یعنی دیدنِ
 • شکل ها در ابرها
 • رنگین کمان ها در قطرات باران
 • سایه های روی چمن
 • بافت های درختان
 • خطوط ساختمان ها
 • اشکال در تاریکی
 • زیبایی در اشیای روزمره
 • فاصله ی نزدیک حتی زمانی که به دوردست ها خیره شده ای

این امر چگونه موجب تقویت قدرت نوشتاری می شود؟

زمانی که کودکان از دید یک هنرمند به موضوع نگاه می کنند و نقاشی می کشند، واژه ها و توصیفات نیز به طور طبیعی در جریان می افتند.بعضی اوقات، سؤال های پایان باز به تقویت قدرت بیان شفاهی یا کتبی کودکان کمک می کنند.در یکی از کلاس های کودکان پیش دبستانی، وقتی آنها از پنجره رنگین کمان را دیدند، محو تماشای آن شدند.بعد از نقاشی آزادانه ای که با آبرنگ و رنگ خوراکی روی کاغذ داشتند، شروع به صحبت راجع به رنگین کمان های یکدیگر کردند.وقتی از آن ها پرسیدیم که «فکر می کنید رنگین کمون از چی درست شده؟» کودکان حرف های جالبی برای گفتن داشتند:

 

 •  رنگین کمون ها توی قطر ها هستن چون از آسمون با بارون اومدن پایین.
 • گیاها رنگین کمون رو ساختن. رنگ گل ها آب می شه می ره توی زمین و بعد با قطره ها برمی گرده تو آسمون!
 •  قطره های بارون همون رنگین کمونن که افتادن روی زمین.
 •  اگه می خوای قطره های رنگین کمون رو ببینی باید خیلی بری نزدیک چون پری های رنگ اونا رو درست می کنند و خیلی کوچولو هستن!

ابزار احساسات

همه ی ما اهمیت هنر برای بروز احساسات کودکان را می دانیم. یک تکه گِل یا یک قلم و بوم نقاشی به کودک این اجازه را می دهد تا لذت و خوشحالی را ابراز یا اینکه روی احساساتی مانند غم، ترس یا خشم کار کند. کودکان درونیات خود را از طریق فعالیت های هنری خود بیان می کنند. کوبیدن گِل یا ضربه زدن با قلم روی کاغذ می تواند برای کودکی که روز سختی را پشت سر گذاشته، حرکت های مناسب و معقولی باشد. زمانی که هنر در قالب یک پروژه خیلی دقیق برنامه ریزی نشده باشد، کودک می تواند به طور آزادانه و با استفاده از ابزارهای مختلف، خودش را بروز دهد.بوم نقاشی می تواند محل بسیار مناسبی برای این کار باشد.

با تنوع بخشیدن به نوع رنگ ها، ابزارهای نقاشی، کاغذها یا سایر پس زمینه ها، هنری با پایان باز برای کودکان فراهم می کنید که می توانند آزادانه خود را بروز دهند. همچنین می توانید یک آینه ی نشکن را نیز در نزدیکی محل نشستن کودکان قرار دهید تا خودشان و طرز احساسات شان را ببینند. نتیجه می تواند بسیار شگرف باشد.

خط خطی کردن موجب یادگیری می شود

شما نقاشی کردن و نوشتن را چطور یاد گرفتید؟ اکثر ما از مرحله ی خط خطی کردن کار را شروع کردیم. در حالت ایده آل، شما را تشویق کردند تا احساس در دست گرفتن مداد شمعی یا مداد و کشیدن آن روی کاغذ را تجربه کنید و همان ابتدا از شما نخواستند که چیزی را بکشید که زیبا یا حتی قابل شناسایی باشد. جالب است که هنر و نگارش، هر دو از همین مرحله آغاز می شوند. پس چرا زمانی که کودک شروع به یادگیری نوشتن می کند، به جای اینکه به راحتی خود را ابراز کند، گرفتار درست و دقیق کشیدن حروف می شود؟با توجه به پیشرفت کتاب های آموزشی، امروزه می بینیم که از همان ابتدا از کودک خواسته می شود که حروف را خیلی دقیق و بین دو خط و با ترتیبی مشخص بنویسد. هم در هنر و هم در نگارش، خط خطی کردن نوعی از بیان احساسات و افکار است. بهتر است خط خطی کردن را به عنوان شکلی از هنر و ابزاری برای نگارش بیشتر مورد توجه قرار دهیم.


ادامه دارد...


منبع:

پویا اندیش


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12