کد خبر : 58637
تاریخ انتشار : 13 شهریور 1393 19:36
تعداد بازدید : 2838

كاربردهاي اوريگامي

1) کاربرد اوریگامی در کیهان شناسی
سال ها دانشمندان از تلسکوپ های فضایی و زمینی در کنار یکدیگر بهره برده اند، زیرا راکت ها قادر نیستند تلسکوپ های فضایی با سایز تلسکوپ های زمینی را به فضا پرتاب کنند. راه حل جدید یافته شده، fold کردن تلسکوپ فضایی و پرتاب آن به فضا است. "Eyeglass" تلسکوپ ساخته شده به این روش است. کشتی های فضایی نیز هم اکنون به همین روش تا شده، به فضا پرتاب می شوند.
2) کاربرد اوریگامی در ریاضیات
رابطه ی عمیق و تنگاتنگ ریاضیات و اریگامی انکار ناپذیر است، اما به عنوان مثال به حل مسأله سه قسمت کردن زاویه در اینجا اشاره می کنیم، که سال ها ذهن ها را درگیر کرده بود و بالاخره بیست سال پیش با روش اوریگامی حل شد.
3) کاربرد اوریگامی در بیولوژی
Folding پروتئین ها و DNA ، بحثی است که امروزه بسیار بر روی آن کار می شود و تاکنون پروتئین های بسیاری با تا کردن ساخته شده اند.
4) کاربرد اوریگامی در مهندسی
یکی از هزاران کاربرد اوریگامی، استفاده از آن در ساخت air bag اتومبیل است، که باید نهایت ظرافت و دقت در ساخت آن لحاظ شود.
5) کاربرد اوریگامی در زندگی روزمره
- Folding نقشه های جغرافیایی یا مثلا نقشه ی سیستم حمل و نقل شهری از مواردی است که امروزه  مطرح شده و با کمک اوریگامی می توان به عنوان مثال تمام قسمت های یک جاده را از ابتدا تا انتها به صورت متصل مشاهده کرد.
- به قول "تاکتوشی نوجیما" مدرس دانشگاه "کیوتو" و استاد اوریگامی «تئوری اوریگامی را می توانیم برای همه چیز استفاده کنیم، زیرا همه جا هست» او مردم را در حالی تصور می کند که در مبل های تا شو خود نشسته اند و در هنگام زلزله، خانه های آن ها به جای فرو ریختن، فقط مقداری تا می شود. نوجیما با استفاده از اصول اوریگامی، در حال کار روی طرحی است که استفاده از انرژی در ماهواره ها را بهینه می سازد.
- "آچیرو هاگیوارا" دانشمند ژاپنی، در حال پیدا نمودن راهی است که قسمت تاشونده ای در خودرو ها ساخته شود تا انرژی تصادف به جای تخریب، در آن قسمت ها جذب شود.
- "رابرت لنگ" کیسه هوایی برای خودروها طراحی نموده است که به راحتی در هنگام تصادف بازشده و سرنشین ها را از صدمه دیدن محافظت می کند.
- ساختمان بزرگترین تلسکوپ فضایی جهان به نام چشم شیشه ای، بر اساس قوانین اوریگامی طراحی گردیده است؛ این تلسکوپ مثل یك گل باز می شود. مساحت این تلسکوپ در حالت باز، بیشتر از مساحت یك زمین فوتبال می باشد. این تلسکوپ بر اساس نرم افزار "تری میکر" ساخته شده است، که استاد بنام اوریگامی، و پژوهشگر سابق ناسا، آقای "رابرت لنگ" آن را طراحی نموده است، و با همکاری دانشمندان لابراتوار "لارنس لیورمور" در کالیفرنیا ساخته شد.
- ساختمان کتابخانه عمومی شهر "سیاتل" بر اساس اوریگامی ساخته شده است. طراح این بنا، "رم کولهاس" آلمانی و "جوشا راموس" هستند. یکی از کاربردهای اوریگامی ساخت بناهای زیبا و مقاوم در برابر زلزله است.
- اوریگامی در ساخت نقشه ها، چادرها، ظرف های غذا و گنبد استادیوم ها، کمك شایان توجهی کرده است.
- اوریگامی دنیای ریاضیات، مهندسی و علوم و هنرهای دیگر را دچار تحول کار آمدتری نموده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12