کد خبر : 68569
تاریخ انتشار : 26 بهمن 1393 15:47
تعداد مشاهدات : 1488

کودکانی خلاق در محیطی خلاق پرور

کودکان انگیزه درونی برای کاوشگری دارند، آن ها را به مشاهده جهان و احساس شگفتی از آن چه در آن می بینند تشویق کنید.


خلاقیت، نوعی توانمندی و استعداد یا نیروی خدادادی است که در نهاد انسان به ودیعه گذاشته شده است و باید با کمک عناصر محیطی مناسب از صورت بالفعل به بالقوه درآید. برای خلاق بودن نیاز به داشتن هوش و ذكاوت بالا نیست. به عبارت دیگر یك فرد خلاق الزاما فردی باهوش نیست بلكه تنها با استفاده از تجربه، آزمایش و البته كنجكاوی و بررسی درباره پدیده های محیطی اش قوه خلاقیت و ابتكار خود را متجلی می سازد. خلاقیت، در اوایل زندگی و ابتدا در بازی کودکان ظاهر می شود و به تدریج در جنبه های دیگر زندگی از قبیل کار، مدرسه، فعالیت های تفریحی و مشاغل تجلّی می یابد. تجاربی كه كودكان در سال های اولیه رشدشان از محیط كسب می كنند اندوخته ای برای تفكر خلاقانه آنان به حساب می آید. و هرقدر این دانسته ها و اطلاعات بیشتر و متنوع تر باشند پیش زمینه بهتری برای پرورش و بروز خلاقیت خواهند بود.

اگر بخواهیم کمی منصفانه به زندگی خود و موقعیتی که در آن قرار داریم نگاهی بیندازیم، خواهیم دید بیشتر اوقات به کارهای یکنواخت و فعالیت های روزمره مشغول هستیم. کارهایی که روزهای هفته ی ما را می بلعد و دوباره هفته دیگر با همین شکل آغاز می شود و به پایان می رسد. در این بین داشتن طرحی نو، ایده و فکری تازه و فعالیتی که بتوان نام آن را اکتشافی جدید نامید، کمتر به چشم می خورد.

حال باید دید کودکان به عنوان الگوگیرنده های اصلی زندگی، به تمام آنچه در طول روز از سوی والدین و اطرافیانشان انجام می شود، چگونه نگاه می کنند.

محیط خانه که اصلی ترین مکان برای رشد و تربیت کودکان می باشد علاوه بر آن که می تواند در ایجاد و احساس آرامش به اعضای خانواده کمک کند، باید مکانی مناسب، برای رشد و پرورش استعداد و خلاقیت های نهفته کودکان باشد؛ مکانی که کودک احساس کند آنچه در ذهن دارد بیهوده نبوده و با کمک والدینش می تواند آن را بارور کند. برای این کار نیاز نیست هزینه بالایی صرف شود، فقط کافی است از امکانات موجود در خانه، به بهترین شکل ممکن بهره برد. از زمانی که کودک شروع به بازی و برقراری ارتباط با دیگران می کند می توان زمینه ای فراهم کرد که خلاقیت او به ظهور برسد. در این میان تفکرات غالبی که از سوی نظام آموزشی مدرسه و خانواده به کودک منتقل می شود از جوانه زدن شاخه های ذهنی کودک جلوگیری می کند. لذا لازم است والدین با کسب آموزش های لازم به فرزندان خود در این زمینه کمک نمایند. در این خصوص قدم برداشتن و جلو رفتن برای بارورسازی هر کدام از خصوصیات کودک از جمله استقلال، اعتماد به نفس، شوخ طبعی، شجاعت، انعطاف پذیری، کنترل، پشتکار، کنجکاوی، ابراز وجود و تفکر مثبت او را به سمت خلاقیت نزدیک تر می کند.

در کشور ژاپن که یکی از کشورهای پیشرفته جهان می باشد بدرستی این را دریافته اند که جهت رشد و پرورش خلاقیت می بایست از دوران کودکی به آن پرداخت. لذا در این گفتار  برخی از فعالیت خلاقانه کودکان ژاپنی که الهام گرفته از ابزارها و وسایل پیرامونشان بوده، در قالب تصویر آورده شده است.

در این تصویر همانطور که مشاهده می نمائید با الگوگیری از اهرم و چرخ در خودرو و بکارگیری ابزارهای ساده و ابتدایی وسایل جدیدی ساخته شده است. 

در شکل زیر، کودکان ژاپنی با استفاده از هنر بُرِش و رنگ آمیزی، برای خود ماسکهایی ساخته و از این طریق با اشکال هندسی مانند استوانه و دایره نیز آشنا شده اند.

در این شکل نیز همانند شکل قبل، کودکان با اشکال هندسی مانند مکعب آشنا شده و با بُرش و رنگ آمیزی توانسته اند خانه و تونل بسازند.

در تصویر زیر، کودکان با مهارتِ اندازه گیری و برش آشنا شده و با الهام گیری از سازه ها و بناهای تاریخی ، ساختمانهای زیبایی درست کرده اند.

در تصویر زیر، کودکان ژاپنی با استفاده از وسایل و ابزار آلات ساده و با الگو گیری از قایق بادبانی ، از باد بعنوان نیروی محرکه جهت به حرکت درآوردن ماشین های خود استفاده کرده اند. 

در این تصویر نیز کودکان ژاپنی توانسته اند با بهره گیری از خلاقیت و ابتکار خود و الگوگیری از دربهای آکاردئونی کاردستی های جالبی بسازند.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
378
تعداد مراکز آموزشی
36
تعداد اعضای سایت
594
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12