کد خبر : 75224
تاریخ انتشار : 4 خرداد 1394 15:53
تعداد مشاهدات : 1256

جلسه هماهنگی مراکز برای تابستان

اولین جلسه هماهنگی مراکز آموزشی هنر و خلاقیت شهر تهران در موسسه تبیان برگزار گردید
در این جلسه که نمایندگان مدارس منتخب در سطح تهران حضور داشتند ، کلیات طرح هنر و خلاقیت ارائه گردید.

سلطانی مدیر شبکه کودک تبیان با بیان اینکه کشور نیازمند تربیت نسلی فعال و کارآمد در حوزه تولید است افزود متاسفانه بسیاری از مواد آموزشی و شیوه های ارائه مطلب در مدارس کشور به صورت غیرکاربردی بوده و نهایتا در بهترین حالت تبدیل به دانشی می شود که خروجی محور نیست و در سطح آکادمی و تئوری باقی می ماند.


وی با اشاره به سیستم های آموزشی نوین در سطح جهان و گرایش به سوی مطالب کاربردی و مهارتی ، تغییر نگرش در حوزه آموزش کودکان و نوجوانان را امری بدیهی و لازم دانست.

در ادامه با بررسی تحقیقات به عمل آمده از سطح مدارس ،عامل وجود چالشها و آسیب های جدی در این حوزه را عدم سوق به سوی حرفه و مهارت اموزی دانست و تربیت فرزندان مصرف گرا را مهمترین ضعف ساختار بر شمرد.

ایشان با بیان این مطلب که موسسه تبیان با هدف ارائه راهکار لازم برای مدارس و با توجه به تجارب عملی این طرح ، توسط استاد علیرضا تبریزی به عنوان تامین کننده محتوای طرح ، اقدام به طراحی و پیاده سازی فرایند آموزشی مناسب و تولید محصولات مورد نیاز ازجمله سایت ، نرم افزار ، کتاب و سایر موارد نموده است.

وی افزود جهت افزایش بهره وری طرح ، جامعه درگیر شامل سه گروه والدین ، مربیان و دانش آموزان در نظر گرفته شده که بر این اساس دوره های آموزشی ویژه تربیت مدرس برای والدین و مربیان و دوره های مهارت آموزی ویژه دانش آموزان تدوین و برگزار می گردد و در پایان هر دوره گواهی نامه مربوطه به فراگیران اعطا خواهد شد.

طرح  هنر و خلاقیت برای رده سنی 6 تا 12 سال به تفکیک مقطع تحصیلی تدوین شده و به صورت یک فرایند مستمر برای 7 سال متوالی دانش آموزان از مقطع پیش دبستان تا ششم دبستان برنامه مجزا و هدفمند دارد.

وی افزود ، 4 مهارت پایه ای بر اساس استانداردهای بین المللی همچون نقاشی و رنگ آمیزی ، برش و حجم سازی ، تاکردن و اریگامی و زیبانویسی خط تحریری به فراگیران آموزش داده خواهد شد.

همچنین در راستای آشنایی فراگیران با شاخه ها مختلف هنری و افزایش زمینه های بروز خلاقیت ، منابع گسترده اطلاعاتی از هنرهای مختلف ایرانی و بین المللی درسطوح مختلف به فراگیران انتقال داده خواهد شد.

وی با بیان اینکه ،این طرح پاسخگوی مناسبی برای والدین و مربیانی است که کما بیش دغدغه برنامه ریزی اوقات فراغت بچه ها را دارند افزود ، با توجه به فرایند تدوین شده و استمرار طرح در طول سال تحصیلی ، شاخص های ارزیابی رشد کودک و نوجوان نیز ارائه خواهد شد تا بر این اساس میزان افزایش مهارت و بروز خلاقیت فرزندان به نسبت قابل اندازه گیری باشد.

در ادامه از کلیه مراکز آموزشی ، مدارس ، سراهای محلات شهر تهران و مراکز فرهنگی علاقه مند به برگزاری دوره های هنر و خلاقیت دعوت شد که حداکثر تا 10 خرداد ماه درخواست خود را از طریق سایت www.honaremadreseh.ir ثبت و تفاهم نامه لازم را دریافت نمایند .

سلطانی گفت ، با توجه به اینکه این مدل آموزشی ، خروجی محور بوده و در راستای کارآفرینی فراگیران تدوین شده، کلیه دستاوردهای کودکان و نوجوانان در جشنواره هنر و خلاقیت ، همزمان با هفته کودک در مهرماه امسال در قالب بازارچه محصولات ارائه خواهد و از کلیه شرکت کنندگان تقدیر خواهد شد و به نفرات برتر جوایز ارزشمندی اعطا خواهد شد . همچنین کلیه آثار و محصولات تولید شده در اولین نمایشگاه مجازی ثبت و نمایش داده خواهد شد.

پس از پرسش و پاسخ حاضرین ، جناب آقای تبریزی به کیفیت مواد آموزشی و کتب چاپ شده طرح و ثبت در کتابنامه رشد آموزش و پرورش اشاره نمود و ایجاد الگویی ساده و جذاب برای معلمین و والدین را به عنوان یکی از مهمترین ارکان این طرح برشمرد.

تبریزی ، به عنوان مدرس هنر وخلاقیت مدارس تهران و نویسنده بیش از 20 عنوان کتاب در زمینه هنر و خلاقیت ، کمبود چنین فضایی در آموزش کودکان و نوجوانان را یک نقص دانست و اجرای این طرح در سطح کشور را فرصتی برای شکوفایی استعدادهای نهفته فرزندان و افزایش آگاهی و سطح تعامل والدین و مربیان با فرزندان دانست و به عنوان یکی از ابزارهای موثر جهت افزایش فهم و یادگیری دانش آموزان و جذب آنان به کلاس و درس معرفی نمود.

وی راه حل مشکل مربیان و والدین را به دلیل نداشتن مهارت کافی در این حوزه و باور هنرمند نبودن را کسب آموزشهای اولیه طی 5 جلسه و صرفا به عنوان راهنمای بچه ها ، بیان داشت.

در پایان خانم فطیر با اشاره به اینکه جهت اجرای این طرح ، ضمن دعوت از کلیه مدارس و مراکز آموزشی ، اعلام کرد در فاز اول از مدارسی که قبلا در پروژه های دانش آموزی با تبیان همکاری داشتند استفاده شده و با توجه به محدود بودن زمان ثبت نام ، خواستار تسریع در روند اطلاع رسانی و ثبت نام دانش آموزان با مرکزیت این مدارس در سطح تهران شد.

وی همچنین با توجه به پیش رو بودن فصل تابستان و بحث اوقات فراغت دانش آموزان ، این طرح را فرصت مناسبی برای فراگیری مهارت های مورد نیاز فرزندان برشمرد و ایجاد بستر مناسب جهت پیاده سازی طرح در سطح کشور را بسیار مفید ارزیابی نمود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از طریق سایت www.honaremadreseh.ir   و یا تلفن 81202203 با دبیرخانه طرح تماس حاصل نمایند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
378
تعداد مراکز آموزشی
36
تعداد اعضای سایت
594
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12