کد خبر : 75224
تاریخ انتشار : 4 خرداد 1394 15:53
تعداد بازدید : 2754

جلسه هماهنگی مراکز برای تابستان

اولین جلسه هماهنگی مراکز آموزشی هنر و خلاقیت شهر تهران در موسسه تبیان برگزار گردید
در این جلسه که نمایندگان مدارس منتخب در سطح تهران حضور داشتند ، کلیات طرح هنر و خلاقیت ارائه گردید.

سلطانی مدیر شبکه کودک تبیان با بیان اینکه کشور نیازمند تربیت نسلی فعال و کارآمد در حوزه تولید است افزود متاسفانه بسیاری از مواد آموزشی و شیوه های ارائه مطلب در مدارس کشور به صورت غیرکاربردی بوده و نهایتا در بهترین حالت تبدیل به دانشی می شود که خروجی محور نیست و در سطح آکادمی و تئوری باقی می ماند.


وی با اشاره به سیستم های آموزشی نوین در سطح جهان و گرایش به سوی مطالب کاربردی و مهارتی ، تغییر نگرش در حوزه آموزش کودکان و نوجوانان را امری بدیهی و لازم دانست.

در ادامه با بررسی تحقیقات به عمل آمده از سطح مدارس ،عامل وجود چالشها و آسیب های جدی در این حوزه را عدم سوق به سوی حرفه و مهارت اموزی دانست و تربیت فرزندان مصرف گرا را مهمترین ضعف ساختار بر شمرد.

ایشان با بیان این مطلب که موسسه تبیان با هدف ارائه راهکار لازم برای مدارس و با توجه به تجارب عملی این طرح ، توسط استاد علیرضا تبریزی به عنوان تامین کننده محتوای طرح ، اقدام به طراحی و پیاده سازی فرایند آموزشی مناسب و تولید محصولات مورد نیاز ازجمله سایت ، نرم افزار ، کتاب و سایر موارد نموده است.

وی افزود جهت افزایش بهره وری طرح ، جامعه درگیر شامل سه گروه والدین ، مربیان و دانش آموزان در نظر گرفته شده که بر این اساس دوره های آموزشی ویژه تربیت مدرس برای والدین و مربیان و دوره های مهارت آموزی ویژه دانش آموزان تدوین و برگزار می گردد و در پایان هر دوره گواهی نامه مربوطه به فراگیران اعطا خواهد شد.

طرح  هنر و خلاقیت برای رده سنی 6 تا 12 سال به تفکیک مقطع تحصیلی تدوین شده و به صورت یک فرایند مستمر برای 7 سال متوالی دانش آموزان از مقطع پیش دبستان تا ششم دبستان برنامه مجزا و هدفمند دارد.

وی افزود ، 4 مهارت پایه ای بر اساس استانداردهای بین المللی همچون نقاشی و رنگ آمیزی ، برش و حجم سازی ، تاکردن و اریگامی و زیبانویسی خط تحریری به فراگیران آموزش داده خواهد شد.

همچنین در راستای آشنایی فراگیران با شاخه ها مختلف هنری و افزایش زمینه های بروز خلاقیت ، منابع گسترده اطلاعاتی از هنرهای مختلف ایرانی و بین المللی درسطوح مختلف به فراگیران انتقال داده خواهد شد.

وی با بیان اینکه ،این طرح پاسخگوی مناسبی برای والدین و مربیانی است که کما بیش دغدغه برنامه ریزی اوقات فراغت بچه ها را دارند افزود ، با توجه به فرایند تدوین شده و استمرار طرح در طول سال تحصیلی ، شاخص های ارزیابی رشد کودک و نوجوان نیز ارائه خواهد شد تا بر این اساس میزان افزایش مهارت و بروز خلاقیت فرزندان به نسبت قابل اندازه گیری باشد.

در ادامه از کلیه مراکز آموزشی ، مدارس ، سراهای محلات شهر تهران و مراکز فرهنگی علاقه مند به برگزاری دوره های هنر و خلاقیت دعوت شد که حداکثر تا 10 خرداد ماه درخواست خود را از طریق سایت www.honaremadreseh.ir ثبت و تفاهم نامه لازم را دریافت نمایند .

سلطانی گفت ، با توجه به اینکه این مدل آموزشی ، خروجی محور بوده و در راستای کارآفرینی فراگیران تدوین شده، کلیه دستاوردهای کودکان و نوجوانان در جشنواره هنر و خلاقیت ، همزمان با هفته کودک در مهرماه امسال در قالب بازارچه محصولات ارائه خواهد و از کلیه شرکت کنندگان تقدیر خواهد شد و به نفرات برتر جوایز ارزشمندی اعطا خواهد شد . همچنین کلیه آثار و محصولات تولید شده در اولین نمایشگاه مجازی ثبت و نمایش داده خواهد شد.

پس از پرسش و پاسخ حاضرین ، جناب آقای تبریزی به کیفیت مواد آموزشی و کتب چاپ شده طرح و ثبت در کتابنامه رشد آموزش و پرورش اشاره نمود و ایجاد الگویی ساده و جذاب برای معلمین و والدین را به عنوان یکی از مهمترین ارکان این طرح برشمرد.

تبریزی ، به عنوان مدرس هنر وخلاقیت مدارس تهران و نویسنده بیش از 20 عنوان کتاب در زمینه هنر و خلاقیت ، کمبود چنین فضایی در آموزش کودکان و نوجوانان را یک نقص دانست و اجرای این طرح در سطح کشور را فرصتی برای شکوفایی استعدادهای نهفته فرزندان و افزایش آگاهی و سطح تعامل والدین و مربیان با فرزندان دانست و به عنوان یکی از ابزارهای موثر جهت افزایش فهم و یادگیری دانش آموزان و جذب آنان به کلاس و درس معرفی نمود.

وی راه حل مشکل مربیان و والدین را به دلیل نداشتن مهارت کافی در این حوزه و باور هنرمند نبودن را کسب آموزشهای اولیه طی 5 جلسه و صرفا به عنوان راهنمای بچه ها ، بیان داشت.

در پایان خانم فطیر با اشاره به اینکه جهت اجرای این طرح ، ضمن دعوت از کلیه مدارس و مراکز آموزشی ، اعلام کرد در فاز اول از مدارسی که قبلا در پروژه های دانش آموزی با تبیان همکاری داشتند استفاده شده و با توجه به محدود بودن زمان ثبت نام ، خواستار تسریع در روند اطلاع رسانی و ثبت نام دانش آموزان با مرکزیت این مدارس در سطح تهران شد.

وی همچنین با توجه به پیش رو بودن فصل تابستان و بحث اوقات فراغت دانش آموزان ، این طرح را فرصت مناسبی برای فراگیری مهارت های مورد نیاز فرزندان برشمرد و ایجاد بستر مناسب جهت پیاده سازی طرح در سطح کشور را بسیار مفید ارزیابی نمود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از طریق سایت www.honaremadreseh.ir   و یا تلفن 81202203 با دبیرخانه طرح تماس حاصل نمایند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12